Polish - o projekcie

Pokój Fermata, w orginale La habitación de Fermat, to hiszpański film, w którym grupa naukowców zostaje zaproszona na tajemniczą kolację. Udział w spotkaniu uzależniony jest od faktu, czy uda się każdemu z nich rozwiązać zagadkę. Osoby, które spełniły wymagany warunek skorzystały z zaproszenia. Zgodnie z prośbą tejemniczego gospodarza występują pod pseudonimami znanych, już nie żyjących ludzi nauki: Pascal, Galois, Hilbert, Oliva Sabuco.

Spotkanie odbywa się na odludziu w tajemniczym miejscu. W trakcie oczekiwania na gospodarza, goście otrzymują wiadomość na palmtopa. Jest to zadanie-zagadka, na której rozwiązanie mają tylko minutę. Była to pierwsza z szeregu zagadek. Dramatyzm sytuacji wzrasta, gdy w określonym czasie nie udaje się podać gościom prawidłowej odpowiedzi. Wtedy to ściany zaczynają się przesuwać a pokój się zmniejszać… Tylko prawidłowa odpowiedź zatrzymuje ruchome ściany.

Tak to grupa czterech osób podstępem została zwabiona do tajemniczego pokoju i... Całej fabuły nie zdradzimy. Ale wiedza, logiczne rozumowanie po kilkakroć bohaterom filmu pozwoliła zatrzymać kolejne przemieszczenie się ścian.

Pomysł na projekt realizowany w oparciu o ten film zaproponował partner z Hiszpanii szkoła IES HUMANES, Humanes de Madrid, Hiszpania. Dziękujemy naszemu partnerowi za ten pomysł.

To świetny punkt wyjścia do działań łączących różne dziedziny: 10-tą muzę, matematykę, logikę, technologię komputerową, technikę,...

To krótki projekt, ale wymaga intensywnych i zaplanowanych z góry działań.

Przyjęliśmy następującą kolejność działań:

  • Rozwiązywanie zagadek występujących w filmie.
  • Oglądanie fragmentów filmu, zwrócenie uwagi na sceny z przemieszczającymi się ścianami.
  • Rekonstrukcja z użyciem programu GeoGebra pokoju Fermata.
  • Tworzenie gry komputerowej odwołującej się do treści filmu z użyciem też bezpłatnego programu Scratch, który poznaliśmy na początku roku szkolnego na kole komputerowym.
  • Tworzenie animacji z użyciem programu SwiSH, którego licencję od niedawna szkoła posiada.
  • Kim byli w rzeczywistości: Pascal, Galois, Hilbert, Oliva Sabuco, pod których pseudonimami występowali na kolacji goście.
  • A gdzieś po drodze tworzymy stronę, gdzie to wszystko załadujemy.
  • Nasi partnerzy dodatkowo planują zbudowanie makiety filmowego pokoju.