Projekty ekologiczne

 Zdrowe odżywianie z e-twinning

Czy małe dzieci wiedzą jak się zdrowo odżywiać? Co należy położyć na talerzu, by był odpowiednio zbilansowany? Udział w projekcie  „Healthyeating” realizowanym od października 2014 – pomoże im znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

 

Tematyka zdrowego odżywiania, odciąganie dzieci od fast foodów – jest niezwykle bliska wszystkim rodzicom i pedagogom. Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest gwarantem ich przestrzegania w wieku dojrzałym. Pojawia się pytanie: jak zaciekawić tym tematem, by stał się atrakcyjny i ciekawy? Jak rozbudzić w dzieciach dążenie do jego zgłębiania?Naprzeciw takim dylematom wychodzi projekt „Healthyeating” – zdrowe odżywianie, realizowany w ramach programu e-twinning.  Dzieci z grupy II „Pieski” z Samorządowego Przedszkola nr 49 w Krakowie (oddział w terenie) postanowiły dołączyć do projektu w październiku 2014. Poszerzyliśmy krąg partnerów z takich krajów jak: Litwa,  Łotwa, Estonia, Białoruś, Rumunia,  Grecja, Turcja, Bułgaria, Portugalia. Językiem komunikacji w projekcie jest angielski. Postawiliśmy sobie za cel zainteresowanie dzieci ogromnym bogactwem i różnorodnością, jakie można znaleźć wśród owoców, warzyw, zdrowych nasion oraz zachęcenie do ich zjadania. Pragniemy, by przedszkolaki zrozumiały, jak wielki wpływ ma dobrze zbilansowana dieta na utrzymanie zdrowia, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej człowieka.

 

Platforma e-twinning oferuje szereg narzędzi dzięki, którym możemy się komunikować. Wszyscy partnerzy projektu po zalogowaniu mają dostęp do twinspace – przestrzeni, w której publikujemy nasze osiągnięcia, dzielimy się sukcesami. Nauczyciele wraz z dziećmi przygotowują zabawy ruchowe, muzyczne, teatralne związane z tematem zdrowego odżywiania. Przygotowujemy zdrowe sałatki, przekąski, wyciskamy soki warzywne. Nasze zainteresowanie zdrowym jedzeniem przejawia się też w szerokim wachlarzu prac plastycznych. Wszystkie dokonania są starannie dokumentowane i publikowane w formie zdjęć, obrazów, filmów video, animacji. Niezwykłą popularnością cieszą się gry komputerowe przygotowywane dla dzieci przy użyciu takich aplikacji jak: goanimate (goanimate.com), purposegames (purposegames.com) czy zondle (zondle.com).

 

Jednym z założeń programu e-twinning jest wprowadzanie dzieci i nauczycieli w świat technologii informacyjno-komputerowej (ICT). Nauczyciel zarejestrowany w programie ma dostęp do bezpłatnych profesjonalnych szkoleń internetowych z zakresu narzędzi, przydatnych do dokumentowania osiągnięć dzieci, jak i do bezpośredniego wykorzystania w pracy z nimi. W naszym projekcie z powodzeniem wykorzystałam wiadomości zdobyte na szkoleniu: TIK dla najmłodszych. Dzieci tworzyły interaktywne chmury wyrazów, bawiąc się niesamowicie przy tworzeniu skojarzeń ze zdrową żywnością (tagxedo.com), nadając im różne kształty, zmieniając kolory. Uczą się w ten sposób, że technologia komputerowa może być niezwykle przydatna, może pobudzać do kreatywności, jeśli tylko potrafimy ją dobrze wykorzystać. Planujemy również wykonać książeczki interaktywne typu flip-flap i nagrywać podcasty (program vocaroo).

 

Nasz projekt będzie trwał do stycznia 2015. Partnerzy podejmują bliskie im aktywności i realizują je w dowolnym czasie. Wszystkie materiały zamieszczone na platformie twinspace pozostają do dyspozycji partnerów. Swobodnie z nich korzystamy, przeglądamy dokonania innych nauczycieli, dzieci. Zaczynamy rozumieć, jak wielkie bogactwo pomysłów kryje się w drugim człowieku. Chociaż dzielą nas odległości, mówimy w różnych językach, wychowaliśmy się w odmiennych kulturach – jednoczy nas troska o właściwe odżywianie. Będziemy poszukiwać wciąż nowych rozwiązań. Zachęcam wszystkich nauczycieli do udziału w projektach e-twinning. Korzyści płynące z tej aktywności są ogromne, zarówno dla nauczycieli, przedszkoli i szkół jak i dla dzieci, które bezpiecznie wprowadzamy w świat technologicznych nowinek.

Agnieszka Borek

Gimnazjum w Krzewicy z Odznaką Jakości

 

Publiczne Gimnazjum nr 2 w Krzewicy zostało wyróżnione Odznaką Jakości za projekt realizowany w ramach programu eTwinning.

 

 

Młodzież z gimnazjum w Krzewicy pod opieką swojej anglistki pani Katarzyny Tymoszuk pracowała nad realizacją ekologicznego projektu pt. „Be cool: save energy”. Projekt ten połączył trzy państwa europejskie: Polskę, Rumunię i Włochy, które wspólnie poszukiwały nowoczesnych rozwiązań dla globalnego problemu zużycia energii. W związku z tym uczniowie przyglądali się sytuacji w swoich krajach, analizowali, jakie źródła energii są najczęściej wykorzystywane, proponowali wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jako najbardziej korzystnych dla ludzkości i świata.

 

 

W ramach projektu uczestnicy tworzyli prezentacje multimedialne, plakaty, pisali wiersze, opowiadania, kręcili filmy, tworzyli hasła i slogany zachęcające do oszczędzania energii, konstruowali logo dla projektu i głosowali na najlepsze ich zdaniem prace. Trwała również nieustanna korespondencja mailowa z innymi uczestnikami projektu, a także wymiana komentarzy pod zamieszczanymi pracami na platformie Twinspace. Projekt „Be cool: save energy” zaowocował także własną stroną na Facebook’u, która cieszy się dużą popularnością. Świadczy to o tym, że tematy ekologiczne są wciąż aktualne, także wśród młodzieży, od której zależy jak nasz świat w przyszłości będzie wyglądał i funkcjonował.

 

 

Projekt „Be cool: save energy”, choć pracochłonny i bardzo wymagający, sprawił uczniom wiele radości, zaowocował międzynarodowymi znajomościami, nabyciem pewności siebie w posługiwaniu się  językiem angielskim. Jednak prawdziwą niespodzianką była informacja, że nasz projekt został wyróżniony  narodową Odznaką Jakości.

 

 

Quality Label, czyli Odznaka Jakości przyznawana jest za  wybitne projekty realizowane w ramach programu eTwinning. Projekt nagrodzony musi spełniać sześć ważnych kryteriów: musi być innowacyjny, zintegrowany z programem nauczania, realizowany we współpracy i przy dobrej komunikacji pomiędzy partnerami oraz musi wykorzystywać nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Oczywiście znaczenie mają także rezultaty projektu, które powinny być dobrze udokumentowane.

 

 

Program eTwinning jest szansą dla nauczyciela na podniesienie swoich kwalifikacji, zdobycie nowych doświadczeń, jest wyzwaniem i powiewem świeżości w codziennej pracy. Jednak przede wszystkim ma służyć uczniom, pomagać im poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, ale też sprawiać przyjemność, otwierać na ludzi. Na pytanie, dlaczego warto angażować się w realizację takich projektów, najlepiej odpowiedzą sami uczniowie: „Biorę udział w takich projektach – twierdzi Angelika – bo mogę poznawać nowych ludzi z całej Europy, korespondować z nimi w języku angielskim, a przy okazji zdobywać informacje, jak mogę zadbać o swoje środowisko, o moje miejsce zamieszkania, o mój dom, aby był ekologiczny.” Gabriel: „A ja lubię projekty eTwinning, bo poznaję nowe, fajne programy internetowe, komputerowe, które można wykorzystywać nie tylko do nauki, ale i do  zabawy. Poza tym mam znajomych w całej Europie.”                                                                                                                                                                                                                                                                      

Katarzyna Tymoszuk

 

Uczymy się … klikając

Lekcje języka francuskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi mają nowoczesną i atrakcyjną dla uczniów formułę. Od roku szkoła bierze udział w programie eTwinning. Program polega na współpracy szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Uczniowie ZSO nr 7 wraz z partnerem z Rumunii tworzą projekt w języku francuskim „Les couleurs de nature dans notre vie” – Kolory natury w naszym życiu.

 

 

Nie oszukujmy się, tradycyjne metody nauczania nie są już ciekawe dla współczesnej młodzieży. Trudno jest zainteresować ucznia obszerną lekturą czy też namówić go do pisania długich wypracowań. Z drugiej strony współczesna szkoła daje uczniom możliwości, o których poprzednie pokolenia żaków mogły tyko pomarzyć – bliski i regularny kontakt z rówieśnikami z innych krajów.

 

Taką właśnie możliwość daje program eTwinning od roku pomyślnie realizowany w „Globusie”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na miejsce i rolę naturalnego środowiska w naszym życiu.

 

Współpraca uczniów z kolegami z Rumunii jest możliwa poprzez specjalną platformę Twin Space, do której mają ciągły dostęp oraz gdzie zamieszczane są ich prace, zdjęcia i wpisy.

 

Poza oczywistymi wartościami interkulturowymi program eTwinning pozwala na poruszanie ważnych i istotnych kwestii sfer naszego życia.

 

Ucząc się języka obcego uczulamy naszą młodzież na problemy współczesnego świata, tak aby zmienić go na lepsze.

 

Anna Łuczak

nauczyciel języka francuskiego i włoskiego w ZSO nr 7 w Łodzi.

 

 

 

Od przedszkola do...Europy

 

 

Otwartość na współpracę europejską dzieci, rodziców i wychowawców w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Carrot Party" zostały docenione! Działania w eTwinning na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 40 w Łodzi zostały uhonorowane Krajową Odznaką Jakości (KOJ). To wielkie i pierwsze osiagnięcie w tej dziedzinie dla wszystkich uczestników projektu w tym przedszkolu.

 

 

Odznaczenie jest przyznawane według określonych kryteriów. Jest to jednoznaczne z potwierdzeniem innowacyjności działań w łódzkim przedszkolu oraz wysokiej jakości współpracy partnerów z Polski, Litwy, Turcji i Grecji, którzy wzięli udział w projekcie. Tego rodzaju działania pozwalają przedszkolakom na przeżycie niecodziennej przygody o krok bliżej Europy i stwarzają okazję do wymiany doświadczeń dzieci oraz dostrzegania różnic kulturowych pomiędzy narodami.

 

            Wszystkie dzieci z czterech państw biorących udział w projekcie miały za zadanie

przygotować swoją własną książkę kucharską, w której można znaleźć przepisy na potrawy z marchewką: polskie, tureckie, litewskie i greckie. Uczestnicy realizowali projekt przez  pierwsze trzy miesiące 2014 roku. Wymieniali się przepisami kulinarnymi, by później wraz z udziałem dziadków, rodziców i nauczycieli przygotować zdrowe potrawy z  marchewki oraz świeży sok na bal pod hasłem: „CARROT PARTY”. W odpowiedniej scenerii oraz w dobranych kolorystycznie kostiumach dzieci mogły, oprócz dobrej zabawy tanecznej, dokonać prezentacji wiedzy dotyczącej rozpoznawania podstawowych symboli narodowych partnerskich przedszkoli z krajów Europy.

 

            Ponadto efektami realizowanego projektu eTwinning stały się także notatki z obserwacji prowadzonych hodowli marchewki w kąciku przyrody, zapisy wyników pomiarów marchewki i doświadczeń dzieci. Nie zabrakło w projektowych pracach, zgodnie z zainteresowaniami przedszkolaków, utworów literackich, bajek, wierszy, inscenizacji muzyczno-ruchowych, oraz piosenki z akompaniamentem akordeonu. Zaprezentowane przez dzieci  prace plastyczne, wykonane z tradycyjnego  materiału oraz z wykorzystaniem wybranych technik twórczych (przekształcenia), zostały wzbogacone o takie, które powstały z udziałem nowoczesnych technologii komputerowych.

 

            Podsumowaniem projektu stała się wystawa z poczęstunkiem zorganizowana w przedszkolu i opis działań w przedszkolnej gazetce wraz z podziękowaniami dla rodziców za ich aktywny udział w zdobywaniu pierwszej Krajowej Odznaki Jakości. Realizacja tego rodzaju projektu edukacyjnego pozwala przy okazji na pielęgnowanie wartości patriotycznych, ale też poczucie stawania się europejczykiem otwartym na odmienność kulturową i nie tylko.. Maluchy już w przedszkolu  mogą przekonać się o znaczeniu języka obcego w komunikacji pomiędzy narodami, między innymi poprzez udział w wideokonferencjach, kiedy to po raz pierwszy są uczestnikami dialogu z kolegami mieszkającymi gdzieś w Europie. Ukoronowaniem nauki poprzez działanie i zabawę podczas projektu eTwinning w Przedszkolu Nr 40 w Łodzi jest jednak przede wszystkim symboliczny  krok dzieci od przedszkola do… Europy.

 

Alina Wujcik

 

Koordynator działań eTwinning

w Przedszkolu Miejskim Nr 40 w Łodzi

 

 

 

POLACY I NIEMCY - PO ANGIELSKU
Udział w międzynarodowych projektach na dobre stał się tradycją II LO. W tym roku uczniowie tej szkoły biorą udział w kolejnym projekcie eTwinning - edukacyjnym programie Unii Europejskiej, który za pośrednictwem internetu i przy wykorzystaniu TIK pozwala na wymianę myśli i doświadczeń. Młodzi ludzie tym razem podjęli temat ekologii i produkcji energii elektrycznej.


Uczniowie pięciu zaangażowanych we współpracę szkół: z Włoch, Polski, Rumunii, Norwegii i Niemiec poznają w ten sposób swoje kraje, miasta i szkoły. W II Liceum Ogólnokształcącym uczniowie prowadzeni przez anglistkę - Annę Pławecką od kilku miesięcy pracują nad projektem EcoEurope. Uczniowie i nauczyciele z Polski, Niemiec, Norwegii, Włoch i Rumunii w ramach współpracy wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi zagadnień ekologicznych, ale również tymi dotyczącymi codziennego życia szkolnego w swoich krajach. Pomocne w tym względzie są filmy, zdjęcia i opisy w języku angielskim umieszczane w wirtualnej przestrzeni.
Niedawno młodzież polska z II LO w Jaworznie i niemiecka z Kaufmannsschule II w Hadze spotkały się podczas videokoferencji za pomocą Skype. Konwersacja z młodzieżą z Hagi przy wykorzystaniu komunikatora internetowego, prowadzona w języku angielskim, czasem wspomagana niemieckimi wtrąceniami sprawiła Polakom wielką przyjemność. Taka forma rozmowy jest nowym i bardzo ciekawym wyzwaniem – pomimo ekranu monitora to przecież spotkanie z realnymi cudzoziemcami i wyzwanie dla własnych umiejętności językowych. Uczestnicy spotkania sprostali mu na piątkę z plusem.
Anna Plawecka