Projekty interdyscylinarne

 PARTNER Z NIEMIEC

Wymiana młodzieży G3 z Czeladzi- i Realschule z Grenzach- Wyhlen

Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 3 uczestniczyli w wymianie młodzieżowej ze szkołą niemiecką Realschule z Grenzach-Wyhlen.

 

Projekt realizowany jest w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z wykorzystaniem platformy Twinspace. Tegoroczna wymiana zapisze się szczególnie na kartach Gimnazjum nr 3, gdyż towarzyszyło jej podpisanie wieloletniego kontraktu współpracy między szkołami.

 

W dniu 29 kwietnia społeczność uczniowska G3 powitała zaproszonych gości oraz nauczycieli i uczniów z Niemiec piosenką: „ Keine Grenzen“.Pani dyrektor Iwona Sułkowska wyraziła ogromne zadowolenie, że współpraca ze szkołą partnerską jest jedną z wielkich osiągnięć szkoły: „Zarówno my-Polacy, jak i nasi partnerzy, jesteśmy ludźmi z pasją, ralizujący marzenia o wzajemnej inspiracji w ramach projektu, żeby kształtować swoją przyszłość“. Pan dyrektor Realschule Christoph Bigler, powiedział wzruszonym głosem, że jest to jego druga wizyta w Polsce „Po raz pierwszy byłem w Sopocie, gdy miałem 8 lat ( pokazał zebranym fotografie z tych odwiedzin) i w tedy sytuacja w Polsce i w Niemczech wyglądała zupełnie inaczej, i nie byłoby możliwe podpisanie kontraktu wzajemnej współpracy“ Dyrektor pokreślił, że najpierw muszą runąć granice i uprzedzenia w naszym głowach, aby młodzi ludzie nabyli kompetencje współpracy międzynarodowej.

W następnej kolejności głos zabrała pani w-ce burmistrz Czeladzi Beata Zawiła, która pogratulowała podpisania kontraktu i życzyła owocnej współpracy na przyszłość.

Nasi goście z Niemiec zostali przyjęci 1 maja w Urzędzie Miejski przez pana burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca oraz panią w-ce burmistrz Beatę Zawiłę.  Burmistrz wyraził duże zadowolenie ze współpracy ze szkołą niemiecką, wymienił z dyrektorem z Niemiec swoje doświadczenia nauczycielskie. Pan dyrektor Christoph Bigler był zachwycony, że miał okazje rozmawiać z naszym burmistrzem, a nawet wyraził nadzieję, na podjęcie incjatywy partnerstwa między obu miastami.

 

Kwietniowo- majowy pobyt Niemców obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie zwiedzili w Krakowie Stary Rynek oraz Wawel. Mieli okazję zobaczyć Wieliczkę, Ogrodzieniec, gdzie pokonywali park linowy oraz grali w gry zespołowe na Pogorii. Dużym przeżyciem dla wszystkich było zwiedzanie muzeum Auschwitz- Birkenau oraz wspólne zapalenie zniczy pod ścianą śmierci. Podczas sobotniego podsumowania wszyscy uczniowie ocenili pozytywnie pobyt i program realizowany w Polsce. Niemieckim uczniom bardzo podobała się polska gościnność i smakowały nasze tradycyjne potrawy.

 

Od października 2012 roku uczniowie  G3 komunikują się z wykorzystaniem platformy Twinspace ze swoimi niemieckimi rówieśnikami, poznając ich zwyczaje i zainteresowania i tak oto dotarliśmy do momentu podpisania kontraktu i zasadzenia drzewa przyjaźni.

Celem wymiany jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Poprzez różne projekty młodzi ludzie poznają i doświadczają życia codziennego w kraju sąsiada. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości po wspólnym projekcie- czyli do prywatnych odwiedzin czy korespondencji mailowej. W ten sposób doskonalą swoje umiejętności językowe.

Nowy projekt rusza już w październiku, tym razem jest to projekt muzyczny. Zapraszam uczniów Gimnazjum nr 3 do udziału.

Anna Żółtowska

 

  

                      Jabłkowy projekt

                Jabłko to najpopularniejszy owoc w Polsce. Nasz kraj należy do największych producentów tych owoców na świecie. A co tak naprawdę wie o jabłkach przeciętny obywatel?  Popularne angielskie przysłowie głosi: ,,One Apple a Day Keeps a Doctor Away’’. Czy to prawda? Czy osoby zjadające co dzień jedno jabłko nie chorują? Zofia Bakiera ze Szkoły Podstawowej Numer 6 w Gorzowie Wielkopolskim postanowiła to sprawdzić wraz ze swoimi drugoklasistami. Tak zrodził się pomysł ,,jabłkowego projektu’’.

 

            Projekt eTwinning  zatutułowany  ,,One Apple a Day…” realizowany jest w szóstce od początku stycznia. Partnerem jest szkoła turecka.  Podczas pracy nad projektem dzieci poszerzały wiedzę na temat wspaniałego owocu jakim jest jabłko.  Poznawały go w sposób wielowymiarowy tzn. z punktu widzenia przyrodnika, językoznawcy, literaturoznawcy, artysty, kucharza oraz dietetyka.

Patrząc na jabłko okiem przyrodnika dzieci poznały różne odmiany jabłek, budowę jabłka i cykl rozwojowy jabłoni.

Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie niezbędna. Dzieci przedstawiły się rówieśnikom z zagranicy po angielsku. Poznały nazwy owoców. Uczyły się w tym języku piosenek i wierszyków o jabłkach. Nauczycielki stworzyły owocowy słowniczek angielsko-polsko-turecki.

Bawiąc się w artystów dzieci namalowały martwe natury i pejzaże z jabłonią. Powstały również artystyczne zdjęcia jabłkowych kompozycji, ułożonych przez dzieci według ich własnych pomysłów.

Wcielając się w specjalistów od języka i literatury,  uczestniczący w projekcie uczniowie opisali wybrane jabłka, poznali mity i legendy związane z jabłkami oraz wiersz Jana Brzechwy ,,Entliczek-pentliczek’’.

Następnym zadaniem było poznanie odżywczych wartości jabłek i ich wpływu na zdrowie konsumenta.  Podczas lektury artykułów na ten temat okazało się, że walory zdrowotne jabłek są wręcz nieocenione. Dzieci stworzyły na ten temat mapę myśli i wymyśliły wiele mądrych i zabawnych haseł, zachęcających do spożywania jabłek. ,,Mocne serce, kości zdrowe ma, kto jabłka je surowe’’, ,,Jedz jabłka dla urody i żebyś czuł się młody’’, ,,Kto jabłka pałaszuje-temu witaminy C nie brakuje’’- to tylko niektóre z propozycji.

Owoce, wiadomo, najlepiej spożywać na surowo, dlatego kolejnym zadaniem było wykonanie surówek i sałatek z jabłkami. Dzieci planowały i wykonywały to zadanie w grupach.  Każda grupa przyrządzała inną potrawę, jednak degustacja była wspólna. Każde dziecko spróbowało wszystkich potraw.  I wszystkie im smakowały.

Jednym z celów projektu jest wdrażanie dzieci do zdrowego odżywiania, do jedzenia owoców zamiast innych niezdrowych przekąsek, jak czipsy czy słodycze. Jednak małe, słodkie ,,co nieco’’ od święta nikomu jeszcze nie zaszkodziło. I dlatego dziesiąte urodziny programu eTwinning  dzieciaki świętowały degustując ciasta z jabłkami upieczone przez ich mamy. Rodzice bowiem bardzo interesują się projektem i chętnie pomagają.

Obecnie trwają prace nad jabłkową książką kucharską. Wszyscy uczestnicy projektu z Polski niecierpliwie czekają na przepisy rodem z Turcji. Tureccy partnerzy są ciekawi polskich przepisów. Na pewno zostaną wypróbowane, jeśli nie w szkole, to w domach uczniów i nauczycieli.

Nie byłoby projektów eTwinning bez technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas pracy nad projektem swoje kompetencje poszerzyli nie tylko nauczyciele ale i uczniowie. Relacje z pracy nad projektem, jak również jego efekty można oglądać na stronie internetowej klasy drugiej ,,a’’ pod adresem zofiab.jimdo.com.

Projekt dobiega końca. Dał uczestnikom wiedzę i wiele wrażeń.  Był pierwszym projektem eTwinning realizowanym w gorzowskiej ,,szóstce’’, ale na pewno nie ostatnim.

 

                                                                                                                                    Zofia Bakiera

 

 

 Przedszkolaki poznają swoje miasto

Przedszkolaki z przedszkola nr 8 w Zabrzu oraz z przedszkola „Malinka” z Kętrzyna poznają historię swoich miast.

          Przygoda naszego Przedszkola z eTwinningiem trwa już od ponad trzech lat i mamy nadzieję, że szybko się nie zakończy. Współpracowaliśmy i współpracujemy z placówkami oświatowymi z różnych krajów Europy, dzięki tym projektom dzieci poznają inne zwyczaje, kulturę
 i języki, zdobywają nowe znajomości. 

          Dzieci z grupy „Motylki” przystąpiły do projektu „Moje miasto wczoraj
i dziś”. Jego celem jest poznawanie swojego miasta i miasta partnerskiego: zaprezentowanie najciekawszych miejsc w mieście, zapoznanie z historią swojej miejscowości, legendami miasta, herbem.

W ramach projektu dzieci z naszego Przedszkola miały wycieczkę do Muzeum Górnictwa Węglowego, do Straży Pożarnej, do III Komisariatu Policji
w Zabrzu. Dzieci wraz z rodzicami poszukiwały stare zdjęcia swojego miasta
z których tworzyły collage pocztówki. Dzięki albumom, książkom i publikacji w Internecie, które wyszukały dzieci z rodzicami i nauczycielką w przedszkolu lepiej poznaliśmy historię naszego miasta, porównywaliśmy jak na przestrzeni czasu zmieniło się nasze miasto.

Projekt „Moje miasto wczoraj i dziś” nie tylko przybliżył nam nasze miasto ale również daleki Kętrzyn – miasto z bogatą historią. My poznaliśmy historię Krzyżaków, widzieliśmy inscenizację bitwy, a dzieciom z Kętrzyna przybliżyliśmy historię górnictwa, pokazaliśmy, że Śląsk jest piękny z bogatą historią.

 

Dominika Mul

 

  

W Warszawie piątoklasiści śpiewają po czesku

 

 

W 128 szkole w Warszawie piątoklasiści śpiewają po czesku. Wszystko za sprawą realizowanego w szkole projektu współpracy zagranicznej z 15 innymi szkołami z całej Europy.

 

 16 szkół z Europy postanowiło zaśpiewać i nagrać piosenki dla dzieci w swoich ojczystych językach. Następnie szkoły rozlosowały te piosenki i uczniowie z zagranicy zaśpiewali i nagrali je w obcych dla siebie językach. Szkoła 128 w Warszawie wylosowała czeską piosenkę „Ja mam kone, Vrany kone” i dlatego piątoklasiści zaśpiewali ją po czesku. Tak powstał album składający się z 32 piosenek - 16 w wersji rodzimej i 16 zaśpiewanych przez uczniów z zagranicy.

 

 To nie pierwszy projekt współpracy ze szkołami Europejskimi w Szkole Podstawowej nr 128 w Warszawie. Trzy lata temu uczniowie gotowali potrawy rodzime i zagraniczne oraz stworzyli Europejską książkę kucharską.

 

 Oba projekty powstały dzięki zaangażowaniu jednego z nauczycieli pana Piotra Dylewskiego. Album z piosenkami oraz książka kucharska dostępne są na stronie internetowej www.sp128.edu.pl

 

 Piotr Dylewski

 KTOŚ, czyli kto?

Seminarium kontaktowe w Sopocie w dniach 12 i 13 grudnia 2014 roku zaowocowało ciekawym projektem i współpracą z dwiema szkołami w Polsce. Wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego z Nakła nad Notecią oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie opracowaliśmy projekt „Dla nas KTOŚ, czyli dla nas Kultura Tworzy Obraz Świata”.

 

W ramach projektu chcemy z młodymi ludźmi poszukiwać pozytywnego obrazu świata i życia w przestrzeni historii i kultury dawnej oraz współczesnej, uczyć się od siebie i na przykładach bohaterów.  Poprzez zadania projektowe będziemy ukazywać życie jako dar, wartość, piękno. Współpraca zaowocuje  wymianą doświadczeń i wypracowanych materiałów. Poszerzymy i pogłębimy wiedzę o wartości kultury i historii, a nasze umiejętności w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej nam w tym pomogą. Odnotujemy także wzrost umiejętności pracy zespołowej.

 

 

Naszym celem będzie promowanie pozytywnego wizerunku świata. Dlatego rozpoczęliśmy pozwanie siebie od wypowiedzenia się na temat tego, co jest dla nas wartościowe.  Pragniemy podkreślać, że  życie to wielki dar,  piękno i  bezcenna wartość. Należy zatem o nie dbać, szanować innych i być empatycznym. Propagując wartość piękna, miłości, solidarności, patriotyzmu, wrażliwości duchowej, będziemy współpracować ze środowiskiem lokalnym, zachęcając do poznawania kultury (np. literatury, sztuk plastycznych, fotografii) i historii.

 

Planujemy wykonanie autoprezentacji uczestników projektu w formie nagrania filmu, utworzenie na facebooku grupy projektowej. Podzieliliśmy się zadaniami w następujący sposób: Warsztaty – pozytywny obraz świata w literaturze i sztuce (I LO im. B.Krzywoustego w Nakle nad Notecią) oraz historii i we współczesnym świecie (ZSOiO w Pruszkowie), działania środowiskowe będące odpowiedzią na problemy współczesnej rzeczywistości odchodzącej od wartości, moralności (Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera w Dębnie). W ten sposób zaobserwujemy, jak Kultura Tworzy Obraz Świata.

Wioletta Rafałowicz

 

 

Mikołajkowa kropelka VIII LO

 

Uczniowie VIII LO Kraków razem z uczniami szkół z Niemiec, Włoch, Szwecji, Turcji i Bułgarii pracują na platformie eTwinning nad projektem „Razem, a nie obok siebie”. W ramach tego projektu przeprowadzili w szkole akcję „Mikołajkowa kropelka VIII LO”, która stanowi część międzynarodowej kampanii wodnej „No water = no life”.

Treść (w akapitach!)

 

Po spotkaniu z Janiną Ochojską, założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, we wrześniu podczas międzynarodowego spotkania przedstawicieli szkół partnerskich pracujących w projekcie Comenius „Razem a nie obok siebie” zadecydowaliśmy o włączeniu się naszych szkół w kampanię PAH "Studnia dla Południa". Przez dwa miesiące przygotowywaliśmy się do naszej wspólnej międzynarodowej kampanii wodnej „No water = no life”, którą w naszej szkole nazwaliśmy „Mikołajkowa kropelka VIII LO”.

 

Po zapoznaniu się z materiałami edukacyjnymi PAH, zrobiliśmy gazetkę w korytarzu szkolnym i opracowaliśmy prezentację multimedialną, które nie tylko pokazywały problem wody w Somalii i Sudanie południowym oraz działalność PAH mającej na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody, ale także przedstawiały możliwości włączenia się w naszą szkolną kampanie wodną. W korytarzu i salach lekcyjnych porozlepialiśmy ulotki z plakatem informacyjnym zaprojektowanym wspólnie z partnerami zagranicznymi. Przez kilka dni dziewczęta piekły i dekorowały pierniczki i inne ciasteczka, które potem trzeba było jeszcze opakować w celofan.

 

W dniach 2-5 grudnia 16 uczniów pracujących w projekcie przeprowadzało w grupach 2 lub 3 osobowych 30-minutowe prelekcje. W każdej klasie pokazano 2 minutowy filmik „No water = no life”, który stał się mottem naszej akcji, a następnie przedstawiono przygotowaną przez nas prezentację. Aby jeszcze lepiej zobrazować problem wody na świecie, został pokazany także 5-minutowy film PAH, zakończony apelem „Pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Przyłącz się do kampanii wodnej PAH i wspieraj nasze działania.” Prelekcje te były prowadzone podczas lekcji religii lub godziny wychowawczej, toteż niejednokrotnie stały się one punktem wyjścia do dyskusji na temat wrażliwości na potrzeby innych i istoty pomagania ludziom potrzebującym materialnego wsparcia. Na kampanie informacyjną położyliśmy szczególny nacisk kierując się słowami pani Janiny Ochojskiej, która na nasze pytanie: „Co możemy zrobić?” odpowiedziała: „Jeśli przekażecie waszym kolegom szkolnym, przyjaciołom i znajomym informacje o problemach dostępu do czystej wody w Sudanie Południowym i Somalii, będzie to już bardzo dużo.” 

 

Finał kampanii, czyli zbiórkę funduszy na budowę studni w Somalii i Południowym Sudanie zaplanowano na dzień Św. Mikołaja. Pierniczki sprzedawano już jednak 5 grudnia, aby zakupiony w naszym sklepiku „piernikowy pakuneczek” mógł stać się mikołajkową niespodzianką dla mamy czy brata. Nasz mikołajkowy sklepik znajdował się w specjalnie udekorowanej części korytarza I piętra, która przez te dwa dni stała się punktem informacyjnym PAH oraz programu Comenius i eTwinning. Wzbudzał on ogromne zainteresowanie zarówno u uczniów i nauczycieli, jaki i pracowników administracji. 6 grudnia Śnieżynki-Kropelki wraz ze św. Mikołajem rozdając cukierki, zbierali w klasach dobrowolne datki do skarbonki („kropelki czystej wody”) w myśl hasła „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.

 

Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonej przez nas kampanii, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, że dzięki funduszom zebranym przez wszystkie szkoły partnerskie jakaś grupka dzieci na drugiej półkuli będzie miała dostęp do czystej wody i zamiast iść po wodę będzie mogła pójść do szkoły.

 

Bożena Cudak

 

 

 

 

 

 

 

Pokolenie cyfrowych tubylców – jak uczyć, żeby nauczyć?

 

 

Celem każdego nauczyciela jest zapewnienie uczniowi takich warunków, żeby niezależnie od poziomu jego wiedzy i umiejętności mógł się rozwijać. Jak to zrobić nie skazując go na nudę i zniechęcenie nauką? Dziś miejsce tradycyjnej zielonej tablicy i białej kredy zastępują urządzenia doskonale znane obecnemu pokoleniu tubylców cyfrowych: tablice multimedialne, komputery i laptopy. Czy można w ciekawy sposób wykorzystać nowoczesną technologię w nauczaniu współczesnego pokolenia?

 

Nauczyciele i uczniowie w Szkole Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi znaleźli na to sposób. Program edukacyjny Unii Europejskiej E-twinning, obecny w tej szkole od 2013 roku, łączy współpracę szkół europejskich za pośrednictwem nowoczesnych technologii cyfrowych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Biorą udział w projektach, wymieniają się informacjami, opracowanymi materiałami ucząc się jednocześnie trudnej sztuki współdziałania.

 

Do tej pory zrealizowano w szkole 14 projektów. Co roku klasy 4, 5 i 6 biorą udział w projektach pen-pal, czyli wymiany listowej z uczniami innych krajów europejskich.  W tym roku szkolnym współpracują z Hiszpanią, Szwecją i Francją. Zrealizowano także 2 projekty bożonarodzeniowe oraz 3 projekty związane z Europejskim Dniem Języków, którego ochchody w szkole przy Porajów stały się już tradycją. Klasa 5d jest w trakcie realizacji rocznego projektu pt. ”My home town, my places”,  a klasy 6d i 6f biorą udział w projekcie z Litwą pt. ”Presonalities that make our countries famous”. W drugim semestrze klasy 2d i 1g realizują projekt pt. „My self-portrait”, w którym wezmą udział dwie szkoły holenderskie, dwie greckie, dwie włoskie, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia i Słowacja.  Rozpoczął się także projekt z klasami 5c, 5d, 5f, 6d i 6f pt. „Christopher Columbus in IT tools” przy współpracy ze szkołą czeską.

 

Małgorzata Knap

 

PRZEDSZKOLNE POSZUKIWANIA

 

Dzieci z grupy II Miejskiego Przedszkola nr 16 w Legnicy postawiły sobie nie lada wyzwanie – postanowiły dowiedzieć się, jakie zawody można spotkać naszym mieście i czym się zajmują ludzie pracujący w tych zawodach.

W ten sposób zrodził się pomysł na pierwszy w tej placówce projekt eTwinning: „Zawody w naszym mieście”. Do udziału w projekcie zgłosiły się przedszkola z Grecji, Turcji oraz z jednego polskiego miasta - Łódź. Realizacja projektu ma potrwać dwa miesiące.

Projekt składa się z trzech etapów: prezentacja grup, poznanie zawodów swoich rodziców, spotkania z ludźmi różnych zawodów w przedszkolu i zakładach pracy. Już pierwszy etap wywołał u dzieci wiele emocji, gdyż większość z nich po raz pierwszy posługiwała się komputerem oraz skanerem. Dzieci skanowały narysowane autoportrety, z których powstała potem animowana prezentacja grupy. Z prac wykonanych wspólnie z rodzicami stworzono elektroniczną książeczkę „Zawody naszych rodziców”. To było dla dzieci niesamowite doświadczenie. Nie wiedziały, że ich rysunki mogą pojawić się na monitorze i to w postaci książeczki. Najważniejszy i najdłużej trwający etap – poznawanie zawodów w mieście – to liczne wyjścia oraz spotkania w przedszkolu. W ten sposób dzieci poznały już pracę górnika, pielęgniarki, zegarmistrza, strażaka, policjanta, architekta. W planach są spotkania ze sprzedawcą w różnego rodzaju sklepach, szewcem, kowalem, piekarzem, malarzem… Kto wie, kim jeszcze?

Dzięki realizowaniu projektu przez eTwinning możliwa jest wymiana wiedzy między dziećmi z różnych krajów,  porównywanie życia u nich i u nas, poznawanie zawodów, jakich u nas już nie ma (jak kataryniarz w Grecji). Dzieci z radością oglądają materiały zebrane przez rówieśników z innych krajów.

Choć projekt jeszcze trwa, dzieci już zastanawiają się, co będzie dalej, jaki następny? Bo nikt nie myśli nawet o przerwaniu tej wspaniałej, międzynarodowej współpracy, do której zachęcamy inne przedszkola.

 

                                                                                                  

                                                                                                          Barbara Budniak

Europejskie podróże sześciolatków
 
Wydawać by się mogło, że tak poważny temat jak podróż po Europie to raczej domena dzieci starszych. Nic bardziej mylnego. Przekonują nas o tym sześciolatki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 25 w Lublinie.
W ramach międzynarodowej współpracy szkół partnerskich w Europie (e-Twinning) dzieci z oddziału przedszkolnego mają okazję na ciekawe spotkania z rówieśnikami  innych krajów. Podejmowane  działania w głównej mierze opierają się na formach wizualnych – obrazach i fotografiach, krótkich nagraniach i filmach.
 
  Zaplanowane i odpowiednio prowadzone sytuacje zadaniowe w sposób naturalny pobudzają dzieci do zbierania informacji, segregowania i wykorzystywania ich w odpowiednim momencie. Ponadto stają się atrakcyjną formą nauki szkolnej szczególnie wówczas, gdy wprowadzamy naukę języka obcego. W tym wieku łączenie nauki z zabawą sprzyja poznawaniu otaczającej rzeczywistości w sposób aktywny i ciekawy, motywujący do działania.
 
Na czym polega realizacja projektu w grupie sześciolatków ? Dzieci z pomocą nauczyciela dokumentują i prezentują siebie, swoje otoczenie. Tworzą galerię swoich zdjęć, rysunków i innych prac plastycznych. Podczas spacerów i wycieczek wspólnie z rodzicami i nauczycielem wykonują zdjęcia odwiedzanych miejsc. Nie pomijają też wydarzeń, które odbywają się w budynku szkolnym.
 Raz w miesiącu w Multimedialnym Centrum Informacyjnym mieszczącym się w bibliotece szkolnej mogą oglądać efekty swojej pracy i pracy kolegów z innych krajów europejskich  na TwinSpace projektu. Towarzyszą temu bardzo duże emocje w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oprócz wykorzystania TIK w realizacji projektu dzieci wymieniają się pakietami wysyłanymi tradycyjną pocztą. Przesyłane są wtedy prace plastyczne do kącików tematycznych, kartki świąteczne z życzeniami a nawet słodycze i drobne upominki wykonane przez dzieci.
 
Cele tak realizowanego projektu to przede wszystkim budowanie wiedzy o świecie społeczno – przyrodniczo – technicznym, inspirowanie dzieci do kreatywnego myślenia i wspieranie ich naturalnej ciekawości, kształtowanie umiejętności współpracy w parach i zespole oraz umożliwianie dzieciom korzystania z prostych urządzeń multimedialnych i programów.
Jakie korzyści z tego mają 6 - latki ? Przede wszystkim realizacja takiego projektu otwiera przed nimi możliwość poznania innych kultur, wierzeń i obyczajów. Ponadto uczy tolerancji i właściwych zachowań w różnych sytuacjach. Nie zamyka dzieci w czterech ścianach budynku szkolnego, ale rozwija w nich ciekawość świata.  
 
 Celestyn Freinet , twórca Nowoczesnej Szkoły i Międzynarodowego Ruchu Freinetowskiego powiedział kiedyś, że „ Szkoła nie jest tylko przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na coraz to nowe horyzonty do zdobycia ”. Realizacja projektów e-Twinning daje dzieciom taką właśnie możliwość.
 
Marta Petryszak
 
 

 

 

 Sprzedaj swoje umiejętności (‘Sell your skills”)

 

Tak brzmi tytuł projektu programu eTwinning, który realizują nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej od września 2014 roku. Projekt połączył sześć szkół ponadgimnazjalnych o podobnym profilu kształcenia zawodowego: trzy szkoły polskie oraz trzy szkoły zagraniczne (z Chorwacji, Łotwy i Portugalii).

 

Uczestnicy projektu mają wiele ambitnych zadań do wykonania, między innymi prezentacje i filmy o sobie, swoim kraju i przyszłym zawodzie, wywiady z ludźmi z tej branży, instrukcje wykonania jakiejś usługi lub produktu, tworzenie raportu o możliwościach znalezienia pracy w kraju i za granicą, a także przygotowanie oferty wycieczki zagranicznej wraz z kosztorysem. Aby zrealizować te zadania, uczniowie muszą posługiwać się różnorodnymi programami, aplikacjami oraz mediami społecznościowymi. Zaplanowana jest również wideokonferencja. Podczas pracy uczniowie mogą liczyć na wsparcie i pomoc ze strony prowadzącej projekt, anglistki Moniki Pasionek oraz współpracujących z nią nauczycieli przedmiotów zawodowych.

 

Wspólna praca metodą projektu z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz języka angielskiego to niezwykle atrakcyjny i skuteczny sposób nauki. Entuzjazm uczniów wzbudza również możliwość współpracy i rywalizacji z rówieśnikami z innych krajów, wymiana poglądów i doświadczeń.

 

Udział w projektach międzynarodowych jest dla uczniów szansą rozwoju kompetencji językowych, społecznych, daje możliwość wzbogacenia wiedzy i umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Praktyczne wykorzystanie zdobytej w szkole wiedzy motywuje do nauki. Uczy tego, że aby dobrze sprzedać swoje umiejętności, trzeba dużo umieć, znać swoją wartość i wierzyć w siebie.

 

Monika Pasionek

 

 

 

 

 

Przygoda z eTwinningiem

 

 

Czy możliwa jest realizacja projektów międzynarodowych bez znajomości języka angielskiego? Wszystko jest możliwe, gdy się tylko chce.

 


 

Program eTwinning umożliwia szkołom i przedszkolom ze wszystkich krajów Unii Europejskiej realizację wspólnych międzynarodowych projektów edukacyjnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Pozwala na dopasowanie nowoczesności do tradycyjnych metod nauczania poprzez wykorzystywanie  nowinek technologicznych na zajęciach szkolnych. Bardzo ciekawa forma pracy z uczniami, uatrakcyjnienie zajęć, ale jedno "ale.. "brak znajomości języka angielskiego. Pomimo braku umiejętności językowych postanowiłam spróbować. Tak zaczęła się moja przygoda z eTwinningiem.


Pierwszym projektem, który zaczęłam  realizować z klasą trzecią był projekt "Wheat,flour,bread", w którym partnerem była Grecja. Uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę. Postanowiliśmy poszukać innych projektów, które możemy zrealizować. Uczniowie poznali jak powstaje chleb, ilu ludzi jest zaangażowanych w jego produkcję, sami wypiekali ciasteczka, zrozumieli, że należy go szanować.

  Projekt "Earth is our home" dotyczył tematyki ekologicznej. Partnerami byli uczniowie z Turcji, Rumuni, Grecji, Litwy, Słowacji i Polski. Razem odkrywaliśmy świat przyrody, malowaliśmy obrazki ekologiczne, poznaliśmy warunki życia roślin, posadziliśmy rośliny w naszej klasie, pokazaliśmy piękno przyrodnicze naszego kraju. Identyfikowaliśmy negatywne działania człowieka nad naturą, niebezpieczeństwo zanieczyszczenia i jego skutki.

Dzięki projektowi " Easter in different countries of Europe" poznaliśmy jak w innych państwach obchodzi się Wielkanoc - Czechach, Słowacji, Rumuni, Grecji,  porównaliśmy zwyczaje polskie z innymi, uczyliśmy się tolerancji wobec innych kultur. Wymieniliśmy się przepisami na ciasta wielkanocne i procesami ich powstawania. Wzrosła  wiedza uczniów o tradycjach kulinarnych i świątecznych w krajach szkół partnerskich.


Realizując te projekty uczniowie zachęcili mnie do napisania projektu o mamie. I tak powstał projekt " The most expensive word for it - Mom", który napisałam z partnerem z Turcji. W projekcie brało udział 7 szkól z Polski, Turcji, Francji i 59 uczniów zarejestrowanych na TwinSpaces. Uczniowie poznali kulturę innych krajów, zrozumieli, ze mama w każdej kulturz jest najważniejsza, wykonywali portrety swoich mam z opisami w języku angielskim, śpiewali piosenki, wykonywali upominki i samodzielnie zamieszczali swoje prace na TwinSpaces.

Projekty " The most expensive word for it - Mom" i "Earth is our home" otrzymały Odznaki Jakości.


Realizacja projektów zwiększyła  motywację uczniów do nauki języków obcych

i  korzystania z technologii informacyjnej, nauczyła szacunku wobec obcej kultury, poszerzyła wiedzę uczniów na temat kultury, historii i sztuki własnego kraju i tego, z którym nawiązana została współpraca.

Ja z kolei musiałam poznać angielskie słownictwo, które jest mi niezbędne do realizacji projektów, a ich realizacja motywuje mnie do pogłębiania umiejętności komputerowych i poszukiwania nowych jeszcze skuteczniejszych metod nauczania.

Czyli wszystko jest możliwe, jeśli tylko się chce coś zrobić, nawet jeśli przekracza umiejętności, których się nie miało.


Jolanta Jagodzińska

 

 

 

 

eTwinning - uczę się ciekawie

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 84 im. Tadeusza Kościuszki w Poznaniu zrealizowali 149 projektów eTwinning. Nasza szkoła do tego programu przystąpiła pod koniec 2007 roku. Pierwszą szkołę partnerską była szkoła z Sycylii. Projekty zostały docenione przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning, otrzymały one Krajowe i Europejskie Odznaki Jakości.

 

Opisy wybranych i nagrodzonych naszych projektów, które zostały zrealizowane ze szkołami partnerskimi w latach 2008 – 2009 umieszczono w książce pt. "eTwinning w Polsce – to już 5 lat. Wybór projektów nagrodzonych Krajową Odznaką Jakości". Są to następujące projekty: Olympic games, Walory krajobrazowe i przyrodnicze mojego miejsca zamieszkania, Photographing Europe, ZOO, Živétradície – żywe tradycje.

 

Projekt: "Reading-window to the world" w Bułgarii zdobyłI miejsce - Krajowe Nagrody eTwinning 2012 w kategorii "promocja czytelnictwa".

Projekt:„Podróżujemy z Hansem Christianem Andersenem po Tajemniczej, Czarodziejskiej Krainie Baśni - we travel with Hans Christian Andersen, the Mystery, Magic Land of Fairy Tales" zdobył w Bułgarii I miejsce - Krajowe Nagrody eTwinning 2013 w kategorii "promocja czytelnictwa".

 

Wiosenna kampania eTwinning - We are (eT)winning - konkurs europejski: w konkursie zanotowano aż 56 307 oddanych głosów na plakaty biorące udział w konkursie. Do konkursu zgłoszono 488 plakatów, przygotowano 334 wydarzenia w 30 krajach i przekazano informacje na temat programu eTwinningu 30 923 uczestnikom spotkań. Nasz plakat zajął 17 miejsce.

 

Nasze projekty były zgłaszane do różnych konkursów: Pozytywne Treści Online Dla Dzieci, Globar Junior Challenge – Rzym, EDUinspiracje 2013, „5 lat eTwinning - stworzenie strony internetowej: eTwinning w mojej szkole – SP-84 Poznań". Uczniowie przygotowali 3 murale, które zostały wysłane na wystawę do Hiszpanii. W styczniu 2014 roku odbyła się wystawa murali uczestników projektu. Szkoła zorganizowała wiele ciekawych przedsięwzięć wspólnie ze szkołami partnerskimi, między innymi:”podróż murali” po Europie, wizyta misia Paddingtona w Poznaniu, konkursy informatyczne, Euro, Letnie Igrzyska Olimpijskie, europejska wymiana kolekcji – nasze hobby itp.

 

W projektach podejmowano różnorodne działania. Dzięki temu międzynarodowa współpraca była bardzo ciekawa. Zaangażowanie uczniów w realizację zadań było ogromne. Do niektórych projektów uczniowie „włączyli” nawet swoich rodziców. Udział w projektach pozwolił odejść od sposobu nauczania podręcznik – nauczyciel, pozwolił na wprowadzenie do edukacji nowych elementów i wykorzystanie kreatywności uczniów. Niezwykle istotne jest przygotowanie uczniów do działań w ramach europejskich programów edukacyjnych oraz otwarcie się dzieci na kontakty z rówieśnikami z zagranicy. Współpraca ze szkołami partnerskimi dała wiele satysfakcji i przyczyniła się do: wypracowania wspólnych materiałów, ciekawych inicjatyw, wymiany doświadczeń, poznania nowych ludzi oraz systemów edukacyjnych różnych krajów. Uczniowie uczestniczyli w nowym sposobie nauki poprzez zabawę – poznawali nowe narzędzia ICT, doskonalili swoją naukę języków obcych, wykorzystywali i poszerzali wiadomości ze wszystkich przedmiotów, poznawali nowe zagadnienia związane z realizacją projektów, nabrali pewności siebie poprzez kontakt z rówieśnikami z innych krajów, zauważyli różnice i podobieństwa kulturowe w różnych szkołach partnerskich, uczestniczyli konkursach.

 

Korespondencja ze szkołami partnerskimi jest dość bogata. Na święta, początek oraz koniec roku szkolnego uczniowie zawsze wysyłają życzenia do zaprzyjaźnionych szkół partnerskich. Jeśli wymaga tego realizacja projektu, to równieżlisty są wysyłane do szkół partnerskich. Nasza szkoła uczestniczyła "na odległość" w kilku wystawach promujących nasze projekty eTwinning, szkołę i region w Europie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nawet medale z różnych krajów.

 

W Wielkopolsce w latach 2008 - 2013 Krajowe Odznaki Jakości otrzymały 34 projekty, z tego 17 projektów było z naszej szkoły, Europejskie Odznaki Jakości otrzymały 23 projekty, z tego 12 projektów było z naszej szkoły. W roku 2012 byliśmy jedyną szkołą podstawową, która za projekt eTwinning otrzymała Europejską Odznakę Jakości.

Dokładne informacje na ten temat znajdują się na ogólnopolskim i europejskim portalu.

 

W projektach uczestniczą szkoły z krajów zarejestrowanych w programie eTwinning i eTwinning Plus. Na Facebooku są utworzone różne grupy społecznościowe, mamy kontakt z nauczycielami z całego świata. Nasza szkoła otrzymała propozycje współpracy ze szkół z następujących krajów: Indie, Pakistan, Bangladesz, Peru, Meksyk, Brazylia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Japonia.Podsumowując, można powiedzieć, że „program eTwinning–jest to okno na świat...” Uczniowie uczestnicząc w tym programie uczą się ciekawie. W tej chwili trudno im sobie wyobrazić naukę bez tego programu.

 

KrajoweOdznakiJakościotrzymałyprojekty: Walorykrajobrazowe i przyrodniczemojegomiejscazamieszkania, Olympic games, Živétradície, ZOO, Photographing Europe, Il miomondo – on monde,  Autumn arounds us, Folk Costumes - authentic testimonies of culture and civilization, Autumn - fantasy and color, Br@intr@iners, Sp@ce: eTwinning is out there!, TygodnieeTwinning 2010 w mojejszkole, European Dictionaries, Math - easy and interesting, You never know who is at the other side of the screen, Podróżujemy z HansemChristianemAndersenempoTajemniczej, CzarodziejskiejKrainieBaśni, The Adventures of Little Light Bulb through the World of Energy.

EuropejskieOdznakiJakościotrzymałyprojekty: Walorykrajobrazowe i przyrodniczemojegomiejscazamieszkania, Olympic games, Photographing Europe, Autumn arounds us, Autumn - fantasy and color, Sp@ce: eTwinning is out there!, TygodnieeTwinning 2010 w mojejszkole, European Dictionaries, Math - easy and interesting, You never know who is at the other side of the screen, Podróżujemy z HansemChristianemAndersenempoTajemniczej, CzarodziejskiejKrainieBaśni, The Adventures of Little Light Bulb through the World of Energy.

 

O programie eTwinning szczegółowe informacje można uzyskać na portalu ogólnopolskim: www.etwinning.pl oraz na portalu europejskim: www.etwinning.net.

 

koordynator projektów: Danuta Bartkowiak - Siekańska

 

 

Powiało Europą

 

Przedszkole nr 1 w Myszkowie od 2012 roku realizuje europejskie projekty eTwinning.  Jest to jedyne przedszkole w powiecie myszkowskim, które współpracuje z zagranicznymi  przedszkolami.. Dzięki realizowanym projektom promowana jest  wartość wychowania przedszkolnego w kraju i za granicą. Projekty zostały docenione przez Krajowe Biuro Programu eTwinning.

 

 

 „Movement is good for health” -„Ruch to zdrowie” to pierwszy projekt eTwinning  realizowany wraz z partnerami z Bułgarii, Portugali i Rumunii w okresie od września 2012r do czerwca 2013r. Cel główny to pobudzanie aktywności ruchowej, propagowanie zdrowego trybu życia, wyrabianie nawyku dbania o higienę i prawidłową postawę ciała a także poznanie rówieśników z  partnerskich państw,  ich zabaw, gier oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu. W ramach realizacji projektu zorganizowano nastepujące konkursy: Międzygrupowy Konkurs Plastyczny „Dbam o zdrowie”;  Międzygrupowy Konkurs Plastyczny „Aktywny wypoczynek z moją rodziną” – zeskanowane prace plastyczne w formie albumu zostały wysłane tradycyjną pocztą do krajów partnerskich;  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ruch to zdrowie” pod honorowym Patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Myszkowa. W konkursie wzięło udział 59 polskich placówek i trzy zagraniczne: Bułgaria, Portugalia - Partnerzy Projektu oraz Litwa. Nadesłano  113 prac;  Konkurs Fotograficzny dla Rodziców  „Aktywne formy spędzania wolnego czasu z Rodziną”.  W grupach młodszych odbyły się zawody sportowe z Rodzicami  pod hasłem „Ruch to zdrowie”.

Promując ruch, przedszkolaki brały także udział w konkursach organizowanych przez inne placówki (w tym ogólnopolskie) i zdobywały wysokie lokaty.


Kolejnym projektem eTwinning realizowanym w Przedszkolu nr 1  w okresie od września 2013 do lutego 2014r jest „Preschooler  in a photo camera”- „Przedszkolak w obiektywie” Cel projektu: utrwalenie w fotografii piękna okresu przedszkolnego czyli ukazanie przedszkolaka w różnych, codziennych sytuacjach - podczas zabawy, spaceru, czynności samoobsługowych, zajęć czy spotkań świątecznych. Kraje biorące udział w projekcie: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia i  Turcja.

W celu podniesienia atrakcyjności projektu oraz włączenia rodziców do projektu, zorganizowano  Konkurs Fotograficzny dla rodziców „Miejsca do których warto wracać – Przedszkolak na wakacjach”. Rodzice również  uczestniczyli w realizacji projektu, przesyłali  zdjęcia swoich pociech do umieszczenia na stronie projektowej TwinSpace.  W ramach realizacji projektu zorganizowano Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Przedszkolak w obiektywie” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Myszkowa,  adresowany do  nauczycieli wychowania przedszkolnego. Na konkurs przesłano 133 e-maile ze zdjęciami; 120 z Polski a 13 z zagranicy – 9 zdjęć przesłali Partnerzy projektu. Kolorowa galeria prac zdobiła przedszkolny hol. Nagrodzono 13 polskich i zagranicznych zdjęć. O konkursie pisano na portalach myszkowskich.


Trzeci projekt europejski, realizowany w grupie dzieci 4-5 letnich „Krasnoludki”  w okresie III 2014r – IV 2014r to  „Welcome spring!” - „Witamy wiosnę!”. Partnerzy Bułgaria, Czechy, Irlandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja. Główny cel projektu: ukazanie bogactwa wiosennej przyrody, podczas różnorodnych działań podejmowanych w przedszkolu. W ramach współpracy z rodzicami zorganizowano m.in. grupowy konkurs "Wiosenna roślinka" oraz "Cudeńka z odpadów". Wspólnym dziełem wszystkich parterów były tablice na stronie projektowej z umieszczonymi zdjęciami i pracami dzieci.


Projekty europejskie realizowane w Przedszkolu nr 1 spełniają krajowe wymagania eTwinning. Są poprawne pod kątem: innowacji pedagogicznej, integracji  z programem nauczania, komunikacji i wymiany informacji pomiędzy przedszkolami partnerskimi, współpracy pomiędzy przedszkolami, wykorzystania technologii oraz dokumentacji. Za wszystkie realizowane projekty Krajowe Biuro Programu eTwinning przyznało  Krajowe Odznaki Jakości eTwinning – Quality Label

O  Przedszkolu  nr 1 i realizowanych  projektach można przeczytać na stronie:  www.przedszkolenr1.przedszkolowo.pl   

 

Koordynator  Elżbieta Sobolewska

 

 

Sukcesy projektu ZSB

 

Doceniony przez Krajowe Biuro Programu eTwinning zakończony dwuletni międzynarodowy projekt Comenius „Spirit of Hope”, realizowany przez Uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu, otrzymał prestiżową nagrodę – Krajową Odznakę Jakości  - Quality Label.

 

 

ZSB  realizuje międzynarodowy projekt Comenius we współpracy z placówkami z Francji, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Norwegii, Chorwacji, Słowenii, Danii, Holandii, Norwegii poprzez eTwinning. eTwinning to fantastyczna podróż dla każdego nauczyciela, który miał szczęście być w nim zaangażowany. eTwinning to społeczność szkół w Europie, która umożliwia współpracę z nauczycielami z różnych krajów za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Od samego początku tej przygody było jasne, że się coś dzieje naprawdę wyjątkowego.

 

Podjęte przez ZSB działania zostały uznane za oryginalne i nowatorskie w skali krajowej. Projekt ‘Spirit of Hope’ otrzymał również prestiżowe nagrody w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii uzyskał pierwszą nagrodę narodową „The UK Quality”. Uczniowie współpracują z nowymi znajomymi w języku angielskim.  Uczą się pracy w międzynarodowych zespołach i pokonują bariery swobodnej komunikacji w języku obcym. Nawiązują nowe znajomości i chętnie uczą się języka obcego.

 

To wyróżnienie jest dla nas znaczącym osiągnięciem. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, pomysłowość oraz wkład pracy włożony w realizację naszego projektu.

 

 Alina Dziurgot

 

 

Mała szkoła wielkich sukcesów

 

Kto powiedział, że mała wiejska szkoła w Gęstowicach, wywodząca się z równie niewielkiej gminy Maszewo, nie może realizować dużych projektów? Dlatego też miło nam jest poinformować, że w niedługim czasie po rozpoczęciu roku szkolnego SP w Gęstowicach wraz z innymi partnerami z Europy rozpocznie realizację projektu” Art of Mother Love”.

 

Jest to pierwszy projekt, który będzie przecierał szlaki eTwinningowych możliwości. Realizowany on będzie na przełomie roku szkolnego 2014/2015 a poprzez działania w nim podejmowane  realizatorzy postarają  się  ukazać jak ważna jest rodzina w życiu każdego człowieka. Uczniowie z różnych stron Europy, m.in. Turcji, Bułgarii oraz Polski poprzez różne formy ekspresji artystycznej  będą wyrażali swoje uczucia do najważniejszych osób w ich życiu, a mianowicie do swoich mam. Cały ten rok szkolny zaobfituje  w szereg wydarzeń z tym związanych. Uczniowie zmierzą się między innymi z takimi zadaniami jak : komponowanie piosenki, pisanie wierszy, tworzenie upominków  dla swoich mam, a całość działań zostanie podsumowana w każdej ze szkół partnerskich zorganizowaniem Dnia Matki.

 

 

Koordynatorzy projektu mają nadzieję, że uda im się zrealizować założone cele a jednocześnie nawiązać nowe kontakty. W trakcie realizacji działań czytelnicy będą informowani o ich efektach na łamach prasy a także na szkolnej stronie internetowej www.spgestowice.szkolnastrona.pl .

 

 

Urszula Chamera-Królikowska