Tvoříme

Blog
Světýlková slavnost stromů

Pošmourná a tmavá rána jsme rozzářili našimi barevnými svítilničkami.

Dnes ráno nezářily do tmy jen naše svítilničky, kterými jsme ozdobili holé stromy, ale i oči dětí.

TADY se můžete podívat, jak jsme odpoledne zavěšovali svítilničky a sypali ptáčkům do krmítka, které vyrobily děti z kroužku ochránců přírody. Sýkorky si už nadílku pilně vyzobávají :)

Zde už  je dnešní rozzářené ráno. Sad byl najednou úplně pohádkový. Stromům svítilničky slušely.

sd_svitilny01.jpg sd_svitilny02.jpg sd_svitilny03.jpg sd_svitilny04.jpg sd_svitilny05.jpg sd_svitilny06.jpg sd_svitilny07.jpg sd_svitilny08.jpg sd_svitilny09.jpg sd_svitilny10.jpg sd_svitilny11.jpg sd_svitilny12.jpg sd_svitilny13.jpg sd_svitilny14.jpg sd_svitilny15.jpg sd_svitilny16.jpg sd_svitilny17.jpg sd_svitilny18.jpg sd_svitilny19.jpg sd_svitilny20.jpg sd_svitilny21.jpg sd_svitilny22.jpg sd_svitilny23.jpg sd_svitilny24.jpg sd_svitilny25.jpg sd_svitilny26.jpg

 

Podzimní inspirace

Naše společná kniha plná inspirace:

Jesenný západ slnka

Západ slnka je jedným z najkrajších prírodných úkazov. Niekto hovorí, že nezabudnuteľným zážitkom je slnko zapadajúce za zasnežené vrcholy hôr, inému sa zas páči slnko strácajúce sa za hladinou oceánu. My však tvrdíme, že najkrajší je jesenný západ slnka, kedy žlto-červené odtiene slnečných lúčov ostro kontrastujú so siluetami opadnutých stromov. Svojim oranžovým odtieňom osvetľujú okolitú krajinu a dávajú jej zázračný rozprávkový vzhľad. Akoby spolu so zapadajúcim slnkom niekto všetko pozlátil. No nie je to nádhera?

 

 

 

 

Sestričky húseničky

Našou obľúbenou jesennou  činnosťou je okrem zberu gaštanov aj zhotovovanie húseníc. Ak by ste si chceli jednu takú „chlpaňu“ zostrojiť, poradíme vám, ako na to.

Stačí si zadovážiť aspoň jeden hrubší drôt, 2 korkové zátky, 2 kartónové kruhy a partiu súťaženiachtivých detí. Pre nás je totiž zhotovenie takejto húsenice nielen hrou, ale aj zábavou. Tradične súťažíme v tom, komu sa podarí rýchlejšie urobiť čo najchlpatejšiu húsenicu. Stačí sa postaviť pod košatý javor a po zaznení signálu sa pustiť do napichovania listov na drôt, ktorý je zakončený kartónovým kruhom s korkovou zátkou (aby sa navlečené listy nevyvliekali).  Keďže väčšinou sú chlapci v nevýhode, lebo ich je v našej triede o niečo menej ako dievčat, tentokrát sme sa rozhodli vytvoriť dve zmiešané družstvá. A urobili sme dobre. Vďaka tomu bola celá súťaž omnoho napínavejšia, lebo výkony oboch družstiev boli veľmi vyrovnané. Aj keď nakoniec mohol zvíťaziť len jeden, vôbec nám to neprekážalo. Za krátku chvíľu sa nám totiž podarilo vytvoriť dve veľmi sympatické húseničky, ktorým sme hneď aj vymysleli mená - jedna je Olívia a druhá Uršuľa. Odteraz nám budú zdobiť chodbu na prízemí, priamo  pred našou triedou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veselé stromy

Učíme se spolupracovat a těšíme se na Den stromů

Blíží se Den stromů, který se slaví 20. října. V naší celoroční "stromové" hře nemůžeme tento slavný den vynechat :)

Stromy jsme připravovali na "slavnost", pěkně jsme je vesele oblékli. Podívejte se, jak jim to slušelo. Škoda, že jsme na veselé podkolenky či svetry nebo šály neměli více materiálu.

 sd_svetry01.jpgsd_svetry03.jpgsd_svetry04.jpgsd_svetry05.jpgsd_svetry09.jpgsd_svetry12.jpgsd_svetry08.jpgsd_svetry11.jpgsd_svetry07.jpgsd_svetry13.jpgsd_svetry12.jpgsd_svetry06.jpgsd_svetry06.jpgsd_svetry19.jpg


 

Pozitiv a negativ

V naší celoroční hře Tajemství stromů jsme si stromy představili trochu pohádkově.
Vznikl nám tak úplně tajuplný a kouzelný svět stromů.

Co se skrývá pod prostým názvem POZITIV A NEGATIV?

Podívejte se na naši stromovou galerii:

Malování na listy

Malíř podzim umí krásně barvami rozzářit přírodu a přemalovat zelené listí na žlutou, oranžovou, odstíny červené, hnědé barvy... Ale podívejte se, jak krásně umí namalovat listy děti v družině.

 

Galerie namalovaných listů.
Pracovaly na nich děti v družině od přípravné třídy po třeťáčky. (Více v galerii)

 

Na nástěnce:


Na dveřích družiny nám vyrostl strom přátelství:

Lístečky papírové:

Maľujeme prírodu prírodou

Prácu s prírodninami sme si už vyskúšali na viacerých hodinách výtvarnej výchovy. Tentokrát sme však zúžitkovali to, čo sme väčšinou vyhadzovali ako nepotrebné - suché lístie. Práca s týmto materiálom je veľmi nevďačná, pretože vysušené listy sa pri každej manipulácii rozdrobia na niekoľko menších kúskov. A práve túto ich vlastnosť sme využili pri našej práci.
Základom výrobku bol strom na farebnom podklade. Najskôr sme si tušom namaľovali jeho kmeň, ku ktorému sme pomocou rozfukovaných škvŕn dotvorili konáre. Po dôkladnom vysušení sme naniesli lep na tie časti stromu, kde býva koruna. Museli sme dávať pozor, aby sme neprekryli vzniknuté konáre. Následne sme tieto časti posypali zmesou usušeného a nadrobno rozdrveného lístia. Pri rôznofarebnom lístí vznikne krásna žlto - červeno - zelená mozaika, ktorá "vyzerá ako živá". Na záver sme lepom potreli aj spodnú časť výkresu. Takto jednoducho sme vytvorili ilúziu opadaného lístia pod stromom.

 

 

 

 

 

 

 

Celá práca nám trvala necelú hodinku. Mierne nás zdržali drobné nehody s tušom, ktoré sa aj pri najväčšej opatrnosti z času na čas pritrafia. Nenechali sme sa tým však rozladiť. Po dôkladnej očiste triedy, lavíc, umývadla a stoličiek (oblečenie sme už nechali na mamičky, snáď nám to odpustia) sme museli uznať, že naša námaha sa vyplatila. Veď uznajte samy:

 

   

   

   

   

Zdravie z prírody

Jesenné počasie prináša nielen priaznivý vietor na púšťanie šarkanov, ale aj ranné hmly, prízemné mrazy a výrazné ochladenie. No a chladnejšie počasie kráča často ruka v ruke aj s prechladnutím či chrípkou.  Aby sme sa v tomto sychravom období chránili pred chorobami, rozhodli sme sa zásobiť vitamínmi. A veru sme nemuseli  pre ne ďaleko chodiť. Stačilo zájsť do záhradky a natrhať ovocie, ktorého je v tomto roku naozaj neúrekom. Od jabĺčok rôznych farieb a veľkostí až po hrušky, slivky a hrozno. Niektorí doniesli aj citrusové plody, ktoré síce narástli a dozreli v teplejších krajinách, ale v spojení s našim ovocím vytvorili veľmi chutnú zmes, ktorú sme nazvali "vitamínová bomba".
Po povinnej hygiene rúk, bez ktorej sa žiadna práca s potravinami nezaobíde, sme sa nedočkavo pustili do čistenia a krájania. Všetci "kuchtíci a kuchtíčky" prišli na stretnutie maximálne pripravení. Lopáriky, nožíky, škrabky, strúhadlá a mištičky... Misa s nakrájaným ovocím bola z minúty na minútu plnšia a plnšia. Vitamíny v nej sa len tak mihali:
- JABLKÁ - vitamín C ( pri jeho nedostatku je ľudské telo náchylnejšie k infekciám)
                   - vitamín A ( je potrebný pre zrak, hojenie rán, vývoj zubov, pre zdravú
kožu a rast. Má ochranný

                                       účinok proti rakovine a zlepšenie obranyschopnosti organizmu)
                   - vitamín E ( je potrebný pre ochranu buniek, je zodpovedný za normálny rast a vývin svalov,

                                       funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému)
- HRUŠKY - vitamíny C, B ( pomáhajú pri raste vlasov, nechtov a kože. Pri nedostatku vitamínu B dochádza

                                               v organizme k chudokrvnosti, nervovým poruchám, vypadávaniu vlasov, kožným

                                               chorobám) 
                   - vitamín K ( je nevyhnutný pri zrážaní krvi a pri tvorbe kostí. Nedostatok vitamínu K zvyšuje

                                        náchylnosť ku krvácaniu ďasien a slizníc)
- SLIVKY - vitamín B ( pomáhajú pri trávení, posilňujú kosti)
- HROZNO - vitamíny C, E, B ( pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, riadení

                                                    srdcového rytmu, ale pomáha nám aj jasne myslieť. Vlákniny, ktoré sú 

                                                    v šupkách hrozna podporujú činnosť čriev)

 

   

 

 

 

 

Na záver sme nastrúhali mrkvu, ktorá nám celý šalát nielen krásne sfarbila, ale aj obohatila o ďalší rad vitamínov ( A, B, C, E, H...) a iných prospešných látok. Dozvedeli sme sa, že v ľudovom liečiteľstve sa mrkva využíva aj proti nervozite, astme, kožným ochoreniam, pri problémoch s pečeňou, žltačkách a črevných ťažkostiach. 
Po dokončení sme celú zmes zaliali šťavou z citrónov a pomarančov (vitamín C). Mnohí sa báli, že náš spoločný výtvor bude vďaka nej kyslý a nejedlý, ale mýlili sa. Prírodný cukor obsiahnutý v jednotlivých druhoch ovocia bol natoľko sladký, že nebolo potrebné použiť ani gram cukru. Takto bol náš šalát nielen osviežujúci, ale aj zdravší. Obrovská misa plná vitamínov zmizla ako nič. Nám to však nebolo vôbec ľúto. Takýto chutný šalát si môžeme urobiť kedykoľvek. Okrem ovocia naň potrebujeme len trochu trpezlivosti a pár šikovných rúk.

 

 

 

Hľadaj názvy stromov

Pomaly sa nám začína hlásiť pravé jesenné počasie - hmla, vietor, mrholenie. V takomto nečase málokto túži ísť von. Čoraz častejšie si sadáme pred televízor či počítač. No nájdu sa aj takí, ktorí radšej siahnu po knihe alebo časopise. A práve v detských časopisoch bývajú uverejňované rôzne hlavolamy a rébusy, pri ktorých nielen zaženieme nudu, ale si aj precvičíme trpezlivosť a postreh. 
Dnes sme sa zahrali na tvorcov takéhoto detského okienka a naučili sme sa tvoriť osemsmerovky. Doteraz sme ich vyrábali len za pomoci pera a papiera, ale od dnešného dňa to isté dokážeme aj s počítačom. Stačí si otvoriť Word, ktorý na ploche nájdeme podľa modrého dvojitého písmena W a vložiť za pomoci ľavého tlačítka tabuľku. Počet riadkov a stĺpčekov si môžeme určiť samy, podľa toho, akú veľkú osemsmerovku chceme vytvoriť.  Dohodli sme sa, že každý ukryje do svojej osemsmerovky názvy piatich stromov. Slová sme do nej vkladali v ôsmich smeroch: 

 

 

 

Po vložení slov sme do ostatných políčok povkladali náhodné písmená, aby sťažovali ostatným hľadanie. Na záver sme si hotové výtvory uložili do svojich priečinkov, ktoré máme na pracovnej ploche. Výslednou prácou celej triedy však bola aj megaosemsmerovka, ktorú pani učiteľka vytvorila spojením najlepších prác. Tú posielame našim českým kamarátom, aby v nej skúsili pohľadať názvy 22 stromov. Uvidíme, či to dokážu.  

 

L
I
P
A
R
T
Z
A
C
I
V
O
R
O
B
T
J
S
A
G
F
Y
V
R
G
N
U
K
I
L
O
P
K
M
S
Á
U
D
F
R
A
T
E
Z
D
P
U
R
E
R
Z
T
S
M
R
E
K
T
R
J
O
K
B
I
P
E
S
U
D
I
K
Y
Š
E
V
Ľ
C
E
T
E
R
K
O
J
S
A
B
R
U
D
I
T
B
N
R
Z
T
O
V
I
Š
Ň
A
E
R
S
C
M
E
M
U
A
H
V
R
P
O
Š
R
S
H
Z
A
B
Z
K
M
Ľ
R
E
T
E
C
E
V
Y
N
A
U
K
S
E
V
D
A
C
K
J
U
R
T
Z
E
Ľ
R
O
V
B
D
E
B
K
U
A
Z
E
R
B
P
U
T
L
N
I
B
J
E
J
E
B
F
Č
K
U
B
H
D
Ň
T
V
L
K
D
U
Y
L
V
K
U
D
T
R
R
E
S
O
N
S
I
Z
V
O
T
D
R
I
S
A
N
S
P
U
J
Y
T
R
E
Ň
P
Z
J
M
Y
M
J
A
V
C
M
U
D
O
T
R
E
S
Y
E
Z
P
K
J
T
E
Y
S
U
V
R
P
I
J
T
B
V
U
Z
T
M
Š
I
O
S
A
P
E
S
A
Ň
Y
K
S
O
R
B
E
A
T
R
J
U
Y
C
H
D
U
C
I
M
E
N
Z
M
G
Zázraky z listov

Mnohí záhradkári pri pohľade na opadané lístie zalomia rukami, lebo vedia, čo ich čaká. Hrabať, zbierať, odnášať... Pre nás sú však listy nekonečnou inšpiráciou farebných kombinácií a tvarov.
Stačí len ich zadnú stranu (s vystúpenou listovou žilnatinou ) natrieť farbou a otlačiť na výkres. Toto treba opakovať dovtedy, kým nie je celá plocha výkresu vyplnená. My sme pri maľovaní používali farby jesene-od žltej, cez oranžovú, červenú, zelenú až po rôzne odtiene hnedej, aby sme sa čo najviac priblížili skutočnému sfarbeniu jesenných listov. Po usušení výkresu sme rovnakým spôsobom pokryli otlačkami listov aj jeho druhú stranu. Potom sme ho odstrihli do tvaru štvorca a jednoduchým preložením podľa uhlopriečky sme tak získali čiapku a hlavu šarkana. Zo zvyšného výkresu sme nastrihali pásy, z ktorých sme vyrobili chvost s mašličkami. Na záver si každý dozdobil svojho šarkana podľa vlastnej fantázie. Keď sa lepšie zadívate, určite dokážete rozoznať "šarkaních chlapcov" od "šarkaních dievčat".

 

 

   

 

 

Vôňa jesene

Ako vonia jeseň? Predsa mokrým lístím, dozretým ovocím a čerstvo pooranou zeminou. Vďaka našim šikovným rúčkam si môžeme kedykoľvek túto neopakovateľnú zmes vôní pripomenúť aj v našej triede. Pomocou zapíjania farebných škvŕn do mokrého podkladu sa nám podarilo aspoň sčasti napodobniť skutočné sfarbenie jesenných listov. Po dokreslení listovej žilnatiny tušom vyzerali mnohé z nich ako skutočné. Stačí sa len pozorne zadívať na náš strom bohato obsypaný pestrofarebnými listami a hneď sa cítite ako na prechádzke v lese. Vyskúšajte, či to účinkuje aj na vás.

 

 

 

Komu sa nechce prechádzať po lese, môže zavítať do nášho ovocného sadu. Pri pohľade na červené jabĺčka a bruškaté hrušky sa vám okamžite začnú zbiehať slinky. Musíte uznať, že sa nám naozaj podarili.

 

 

 

 

 

Bližšie k prírode

Kto chce poznať prírodu a odhaliť jej tajomstvá, nemôže sedieť doma pri televízore či za počítačom. Musí ísť von, zhlboka sa nadýchnuť, otvoriť oči, napnúť uši... Len tak môže volanie prírody preniknúť do jeho vnútra a usadiť sa v jeho srdci. Aj keď na prechádzky do lesa chodia mnohí z nás, nie všetci dokážu citlivo vnímať jeho krásy.
A práve preto sme využili septembrové teplé dni na výlet do neďalekého lesa. Po ceste nás síce trošku sprevádzali obavy zo stretnutia s medveďom, ktorého nedávno videli v blízkosti Ilavy, ale po chvíli nás úplne opustili. Tešili sme sa z posledných letných lúčov a vdychovali vôňu opadaného lístia. A aby sme boli k prírode čo najbližšie, rozhodli sme sa, že si vytvoríme z okolitých prírodnín ekoobrázky. Na chvíľu sme sa premenili na umelcov, ktorí k svojej práci nepotrebovali ani farby, ani štetce, len doširoka otvorené oči. Z nazbieraných šišiek, listov a konárikov sme dokázali vytvoriť malé umelecké dielka. Pri ich zostavovaní sme sa riadili najdôležitejšou zásadou všetkých ochrancov prírody "NENIČ! NELÁM! OCHRAŇUJ!"

 

 

 

 

 

Showing 41 - 53 of 53 results.
Items per page
Page of 3