Tvoříme

Blog
Svieť nám stromček jagavý...

Hoci je už mesiac po Vianociach, nie sme vôbec smutní. Príjemné chvíle pod stromčekom a sviatočnú atmosféru nám bude pripomínať náš spoločný kalendár, ktorý sme vytvorili z vianočných fotografií. Pomocou jednoduchého návodu na http://www.vlastni-kalendar.cz/sk sme zhotovili jedinečný kalendár, ktorý okrem dní, mesiacov a mien obsahuje aj narodeninové dni všetkých detí z našej triedy. Vďaka farebnému zvýrazneniu týchto sviatočných udalostí už nikdy nezabudneme kamarátom zablahoželať k ich sviatku.

Škodcovia stromov

K najznámejším lesným škodcom patrí lykožrút smrekový. Tento nenápadný malý chrobák napáda poškodené alebo zrezané stromy. Zavŕtaný pod kôrou stromov strávi väčšinu svojho života. Živí sa lykom, ktoré zabezpečuje transport vody a živín v strome, a tým ho poškodzuje. Strom začne usychať a postupne vyhynie.
Keďže nás zaujímalo, ako tento chrobák vyzerá, pustili sme sa na hodine informatickej výchovy do hľadania:

 

   

 

Aby sme ho v prírode bezpečne odlíšili od iných hnedo-čiernych chrobákov, zhotovili sme si ho na hodine výtvarnej výchovy. Jeho prirodzené prostredie, kôru stromov, sme kreslili fixami, zvyšok sme dorobili pomocou strihania a lepenia. Vďaka tomu, že sme ho obkresľovali podľa makiet, si určite lepšie zapamätáme nielen jeho farbu, ale aj jeho tvar:

 

   

   

   

   

   

   

Legrace není nikdy dost - Fantaskní atlas stromů

V naší družině máme oblíbenou hru:

Hlava, tělo, nohy... po našem Ufouni - mutanti - monstra

Pravidla: 

Ještě před hrou si domluvíme pořadí částí těla (1. hlava, 2. oči, 3. uši, 4. vlasy apod.). Hráči si sednou okolo stolu, a jeden dostane do ruky kostku, kterou postupně hází. Hodí nějaké číslo, vedoucí hry se koukne do rozpisu čísel, na kterém se také všichni předem dohodli (třeba že 1 je šišatá hlava, 2 je s okem jako šnek, 3 je kulatá, 4 velká apod.) a řekne hráči, jakou hlavu má svému stvoření nakreslit. Když se vystřídají všichni hráči, tak se zase hází třeba vlasy na té hlavě, když už zase byly všichni, tak se hází třeba nosy, a tak to jde dál, dokud nemá i poslední hráč u svého mutanta dvě boty, potom si všichni obrázky prohlédnou.
Hrajeme většinou ve skupinkách, po ukončení hry děti vymyslí jméno svému stvoření, případně vymyslí, kde žijí, čím se živí apod.
 
Náš seznam se dvěma variantami tvarů ZDE
 
Honzík přišel na to, že by se hra dala hrát i "se stromy", prostě k naši podivuhodným mimozemšťanům či mutantům můžeme stvořit i fantaskní stromy. S maminkou vymysleli tvary pro budoucí Atlas stromů a dnes jsme hru vyzkoušeli.
Trošku jsme upravili pravidla:
papír A3 jsme lehkým přeložením rozdělili na 3 díly pro kořen (nejkratší), pro kmen a korunu.
po hození na tvar koruny děti hodí i jak rostou větve a teprve zapracují najednou. Vedle stromu (tak jako v atlasech), děti nakreslí velký list, květ a plod. List tvar a okraj opět hodíme dvě čísla a potom teprve děti nakreslí list, květenství jsme nezkoušeli...
Děti opět vymyslely názvy stromů a užily jsme spoustu legrace.
 
Seznam na "Atlas stromů" je TADY
 
Neměla jsem fotoaparát, takže nemám fotodokumentaci, ale časem se to možná zvládne.
 
Jaké stromy "vyrostly" u vás? :)
 

 

Stromy pod sněhem

Sníh je nejen venku na stromech, ale i na našich obrázcích.

Podívejte se na některé STROMY POD SNĚHEM.

Obrázky se povedly i těm nejmladším z přípravné třídy.

sd_zimni_stromy01.jpg sd_zimni_stromy02.jpg sd_zimni_stromy03.jpg sd_zimni_stromy04.jpg sd_zimni_stromy05.jpg sd_zimni_stromy06.jpg sd_zimni_stromy07.jpg sd_zimni_stromy08.jpg sd_zimni_stromy09.jpg sd_zimni_stromy10.jpg sd_zimni_stromy11.jpg sd_zimni_stromy12.jpg

Kombinovaná technika: struktura stromu z barev na sklo, otisky štětce a otisky vatových tyčinek

Jedlá kôra

Čo myslíte, dá sa kôra stromov jesť? K najznámejším druhom „jedlej kôry“ stromov patrí škoricovník cejlónsky pochádzajúci zo Srí Lanky a Južnej Indie. Nám sa sušená kôra škoricovníka spája najmä s vôňou Vianoc, nakoľko sa toto aromatické korenie používa hlavne pri pečení tradičného vianočného pečiva. Má sladkastú chuť a korenistú vôňu,  zvyšuje chuť do jedla, podporuje trávenie a sú známe aj jeho liečivé účinky.

 

   

Nakoľko u nás tento strom nerastie, rozhodli sme sa strom s jedlou kôrou aspoň vyrobiť. Na pečenie tejto lahôdky sme sa tešili už dlhšiu dobu. Keďže v škole nemáme potrebné vybavenie, náš plán sme sa rozhodli uskutočniť u pani učiteľky doma. Rozdelili sme sa na dve skupinky, aby sme sa mohli na tvorbe tejto netradičnej maškrty podieľať úplne všetci. Prvý týždeň jedna partia, druhý týždeň druhá. Takto mohol každý prispieť "svojou troškou do mlyna" - niekto predčítal nahlas recept, iný vážil či miesil, ďalší krájal orechy, potieral cesto vajíčkom, posýpal orechmi, cukrom... Všetci sa predbiehali v pomáhaní, len o jednu činnosť už tradične nebol veľký záujem - a to o upratovanie. Nakoniec sme ale všetko dali do pôvodného stavu a tešili sa z dobre vykonanej práce.

 
Takže ako sa taký strom s jedlou kôrou pečie?  Najskôr sme si zamiesili cesto z  ½ kg hladkej múky, 1 kocky droždia (40g), 1 vajíčka, 100 ml pochúťkovej smotany, 1 dcl oleja, 1 ½ lyžice kryštálového cukru, ¼  l mlieka a nechali  ho na teplom mieste vykysnúť.
 
   
   
 
Kým cesto kyslo, nasekali sme si oriešky, ktoré sme potrebovali na posýpku.
 
   
   
 
Vykysnuté cesto sme rozgúľali na obdĺžnik, potreli vajíčkom a posypali posýpkou (nadrobno nasekané orechy, vanilkový a kryštálový cukor, škorica – podľa chuti ).
 
   
   
   
   
 

Z cesta sme vykrojili dva obdĺžniky ( pre istotu sme použili maketu, aby veľkosť obdĺžnikov zodpovedala veľkosti foriem). Zvyšné cesto sme rozkrájali na 2,5 cm pásy.
 
   
   
 
Formy na srnčí chrbát sme preklopili naopak, potreli olejom a položili na ne obdĺžniky cesta. Obe formy sme piekli naraz na jednom plechu asi 10-13 min.
 
   
 
Po upečení pripomínali bútľavý strom s vrásčitou kôrou.
 
   
   
 
Zvyšné pásy cesta sme upiekli na papieri na pečenie. V spojení s upečeným kmeňom vytvorili strom s hustou korunou. A čo bolo super - aj veľmi voňavou a chutnou.
 
   
 
 
Rýchlo sme poupratovali a pustili sa do jedenia.  Skonštatovali sme, že je veľká škoda, že takéto stromy nerastú aj v lese. Možno by sme na prechádzky doň chodili oveľa častejšie.  :o)
 
   
   

Dobrú chuť!

Vyrostla štíhlá jedlička

... je názov českej pesničky, ktorú sme sa v decembri naučili. Keďže pochádza zo starej ruskej rozprávky, ktorú počas vianočných sviatkov vysielala nejedna televízia, jej chytľavá melódia nám neschádzala z mysle ani počas zimných prázdnin. Preto sme sa veľmi radi k nej vrátili aj po návrate do školy. 
Aby sme si ju trošku ozvláštnili, natočili sme si k nej krátky videoklip. Výborne nám na to poslúžilo naše kufríkové divadlo, do ktorého pribudli stromy, o ktorých sa v piesni spieva. Mnohí z nás si mysleli, že české "modříny" sú malé modré kvietky. Z omylu nás vyviedli internetové stránky, na ktorých sme sa dozvedeli, že je to náš smrekovec opadavý.  My už o tomto strome vieme, že má mäkké slabozelené ihličie, ktoré vyrastá v trsoch a na zimu opadáva. Šišky má drobné, kužeľovito vajcovité. Nazýva sa tiež červený smrek, lebo jeho ihlice sa pred opadaním sfarbia najprv do červena a potom do žlta. 
K úplnej dokonalosti celého videoklipu však chýbali ešte postavy VETRÍKA a MRÁZIKA, ktoré sme nakoniec vytvorili za pomoci fantázie a trochy krepového papiera. No a tu je výsledok:

- VIDEO

Záložky do Lidic inspirované naší celoroční "stromovou" hrou

Trocha z "našich stromů" i do Lidic.
Dostali jsme toto pozvání:

Veřejná knihovna Lidice zve děti ze školní družiny Základní školy ve Stráži, okres Tachov, k účasti na přehlídce:
„MALOVANÉ ZÁLOŽKY DO KNIHY"

Neváhali jsme a spojili jsme "záložkovou" aktivitu i s tímto projektem.

Zde některé záložky i s básničkami související se stromy na zadní straně.

Celý článek ZDE.

 

  

http://www.zsstraz.cz/ostatni/2012-13/fotogalerie/lidice/5/P1090277.jpg

 

Ozdoby na stromček

Dnes sme sa naučili novú výtvarnú techniku, ktorá sa volá quilling. Napriek ťažkému názvu nejde o nič náročné. Stačila nám na to troška lepidla a niekoľko pásikov kancelárskeho papiera. Za pomoci špajdle sme ich stáčali a následne priliepali na tvrdý farebný papier. Niektorí ich lepili do tvaru stromčekov, iní si zas vybrali snehové vločky, zvončeky či zasnežené chalúpky. Takto nám veľmi jednoducho vznikli veľmi pekné ozdoby, ktoré sme si zavesili na náš stromček v triede.

 

   

   

   

 

 

Táto technika sa nám natoľko zapáčila, že niektoré "šúľance" sme použili aj na výrobu vianočných pohľadníc.

 

     

 

 

Prepletané stromčeky

Jednoduchá variácia na predchádzajúci nápad .

 

 

Stromečky jako ozdoby

Jednoduchý nápad na vánoční tvoření ze zbytkového materiálu - kartonu a vlny.

Pomůcky: kartony, zbytky barevných vln či přízí, zbytky korálků či flitrů, nůžky, lepidlo (případně tavná pistolka), děrovací kleště či děrovačka, odlamovací nožík

 

PostupUpravit sekci

  • vystřihneme podle vnějšího obrysu stromeček, pozor vnitřní část vyřízneme odlamovacím nožíkem, tzn. vzniknou nám 2 stromečky (viz fotografie)
  • okraj většího stromečku proděrujeme, do menšího plného stromečku uděláme zástřihy
  • zbytky vln provlékáme dírkami a tím vyplňujeme vnitřní prázdnou část stromečku
  • menší stromeček obtáčíme zbytky vln
  • nakonec dozdobíme korálky apod.
  • provlékneme nitku na zavěšení
     

Krok za krokem podle fotografií

Šablona
(výška stromečku 18 cm, šířka 14,5 cm, šířka okraje 1,5 cm)

větší stromeček
již s dírkami

p1080993.jpg

menší vyříznutý stromeček
již se zátřihy

p1080994.jpg

větší stromeček po propletení a ozdobení

p1090036.jpg

menší stromeček po obmotání a dozdobení

p1090042.jpg

Další stromečky před proplétáním...

p1080992.jpg

... a po proplétání.

p1090031.jpg

Vánoční - zimní strom z rukou

Strom přátelství v zimním hávu.

Vianočné magnetky
 

Vianoce sú za dverami a my premýšľame, čím by sme potešili svojich blízkych. Keďže vieme, že najviac radosti urobí vlastnoručne vyrobený darček, rozhodli sme sa, že niečo zhotovíme. Aby bol darček nielen pekný, ale aj užitočný, vybrali sme si vianočné magnetky. Pripnuté na chladničke nielen potešia oko, ale prichytia napríklad detské výkresy či zoznam nákupu.
V duchu hesla " za málo peňazí veľa muziky" sme ich vytvorili netradičným spôsobom - z kúskov toaletného papiera a vaty. Rozmočené v troške vody sa zmenia na hmotu, ktorú stačí natlačiť do vianočných formičiek a nechať do druhého dňa na radiátore. Namaľované a natreté ligotavým lepidlom vyzerajú veľmi pekne. Na záver sme z druhej strany prilepili magnetické pásy, ktoré sme si nastrihali z magnetiek ukrytých pod viečkami niektorých jogurtov.

 

   

   

   

   

   

   

Ten adventní čas...

Plody stromů se dají krásně využít při výrobě ozdob! Takové ořechové skořápky mají mnohé a mnohé využití, my jsme je využili na výrobu jednoduchých ozdob.
 

sd_ozdoby01.jpg sd_ozdoby02.jpg sd_ozdoby03.jpg sd_ozdoby04.jpg sd_ozdoby05.jpg sd_ozdoby06.jpg sd_ozdoby07.jpg sd_ozdoby08.jpg sd_ozdoby09.jpg sd_ozdoby10.jpg

O našich aktivitách neinformujeme jen zde a na webových stránkách školy, ale seznamujeme s nimi i širší veřejnost tím, že aktualizujeme před školou naši vývěsku. Letos je věnovaná převážně našemu společnému projektu Tajemství stromů.
 
sd_vyveska01.jpg sd_vyveska02.jpg sd_vyveska03.jpg sd_vyveska04.jpg sd_vyveska05.jpg
Aj stromy majú priania

Blíži sa čas Vianoc a každý v tomto období dúfa, že sa mu jeho priania splnia. Ani stromy nie sú výnimkou. Aby im to čakanie na vianočné sviatky ubiehalo rýchlejšie, zhotovili sme im adventný kalendár. Do každého pohárika, ktorý predstavuje jeden deň, sme im  vložili darček v podobe priania. A aké priania od detí si v svojom kalendári stromy nájdu ?

1.12. Prajeme vám dostatok vlahy.

2.12. Prajeme vám pôdu úrodnú na živiny.

3.12. Prajeme vám veľa slniečka.

4.12. Prajeme vám miernu zimu.

5.12. Prajeme vám, aby vás nenapadli žiadni škodcovia.

6.12. Prajeme vám, aby sa vám vyhýbali všetky choroby.

7.12. Prajeme vám bohatú úrodu.

8.12. Prajeme vám veľa obyvateľov  v korune.

9.12. Prajeme vám veľa obyvateľov  pod koreňmi.

10.12. Prajeme vám čistý vzduch.

11.12. Prajeme vám čisté životné prostredie.

12.12. Prajeme vám okolie bez čiernych skládok.

13.12. Prajeme vám dlhý život.

14.12. Prajeme vám ľudí, ktorí nelámu vaše konáre.

15.12. Prajeme vám ľudí, ktorí vo vašej blízkosti nevypaľujú trávu.

16.12. Prajeme vám ľudí, ktorí ocenia vašu krásu.

17.12. Prajeme vám, ktorí vo vašej blízkosti nezakladajú ohne.

18.12. Prajeme vám, aby ste odolali každej víchrici.

19.12. Prajeme vám, aby ste mali hustú a bohatú korunu.

20.12. Prajeme vám, aby ste boli statné a urastené.

21.12. Prajeme vám, aby z každého vášho semienka narástol malý stromček.

22.12. Prajeme vám, aby ste si do sýtosti oddýchli pod snehovou prikrývkou.

23.12. Prajeme vám veľa vtáčich hniezd vo vašich korunách.

24.12. Prajeme vám, aby si vás všetci ľudia vážili a chránili vás.

 

 

 

 

Naše lesní královna

Tak takhle vypadá naše královna lesa!
Základ tvoří větvičky jehličnatých stromů, hlavně borovice, která roste hojně v našich lesích. Vždyť podle borových lesů se jmenují i okolní obce: Bor, Borek a zaniklý Boreček.

(A Daneček si ještě vyrobil svoji vlastní královnu.)

Královna nám teď zdobí chodbu před družinou.
 

     sd_kralovna06.jpg sd_kralovna07.jpg sd_kralovna08.jpg sd_kralovna09.jpg sd_kralovna10.jpg sd_kralovna11.jpg sd_kralovna12.jpg
Jak jsme vyráběli stromové talismany

Podívejte se na naše stromové talismany.

Nařezené a obroušené pláty z větví stromů (jabloně a břízy) jsme si vyzdobili přírodním motivem, nejvíce stromovým. Vyvrtanou dírkou jsme provlékli kůžičku a zavázali.

Talismany děti mohly vyrobit i jako dárek pro někoho svého blízkého.
 

sd_talismany01.jpg sd_talismany02.jpg sd_talismany03.jpg sd_talismany04.jpg sd_talismany05.jpg sd_talismany06.jpg sd_talismany07.jpg sd_talismany08.jpg sd_talismany09.jpg sd_talismany10.jpg sd_talismany11.jpg sd_talismany12.jpg sd_talismany13.jpg sd_talismany14.jpg sd_talismany15.jpg sd_talismany16.jpg sd_talismany17.jpg sd_talismany18.jpg sd_talismany19.jpg sd_talismany20.jpg sd_talismany21.jpg sd_talismany22.jpg sd_talismany23.jpg sd_talismany24.jpg sd_talismany25.jpg sd_talismany26.jpg sd_talismany27.jpg sd_talismany28.jpg sd_talismany29.jpg sd_talismany30.jpg sd_talismany31.jpg sd_talismany32.jpg sd_talismany33.jpg
Stromy čo neopadávajú
Aj vám sa niekedy stalo, že slnečné lúče nazerajúce do triedy vás tak silno vábili von, až ste prestali vnímať čo sa deje na hodine? Keď sa to stane jednému žiakovi, je to bežné – ale celej triede?! Takýto nezvyčajný úkaz sa stal práve dnes aj u nás. Cez pootočené žalúzie svietilo slnko tak prenikavo, až sa nám zdalo, že za oknami je najhorúcejšie leto a nie neskorá jeseň. Vtedy je najlepšie nechať učenie učením a využiť posledné slnečné dni čo najužitočnejšie.
My sme sa rozhodli vytvoriť pomocou tieňohry stromy, ktoré nikdy neopadnú. Stačilo si vysúkať rukávy a razom vyrástol v triede celý les.
 

 

 

 

 

Showing 21 - 40 of 53 results.
Items per page
Page of 3