Po dlouhé době vysvitlo sluníčko a my jsme mohli venku pokračovat ve stromovém tvoření.
Tentokrát jsme využili ke svému vytváření nařezané "koláče" ze stromu.Dřevěné placky nám posloužily k vytváření obrázků. Některé děti si všímaly letokruhů, a tak vznikla pěkná barevná "kolečka". Další zůstali v tématu stromovém a kreslili krajiny se stromy, jiní si vytvořili obrázek dle svého... V družině jsme měli na návštěvě mladší sourozence družinových dětí a i ti se zapojili a udělali spoustu pěkných obrázků.
Co všechno dalšího tvoříme ještě se stromy?
Pod stromy se dá i báječně odpočívat. My jsme odpočívali se stromy. K tomu nám posloužila např. tato stromová mandala "Čtyři roční období".
Vytvoření toho nejjednoduššího stromového rodokmenu neboli stromu života, dalo některým dětem zabrat, jména babiček a dědečků byl pro některé velký oříšek :)
Jeden čas jsme sbírali v lese větvičky, které byly jakoby pokreslené, těm cestičkám se říká požerky a vytváří je dřevokazný hmyz, např. lýkožrouti apod.Děti popustily uzdu své fantazii a hmyz dle své představy vytvořily.
Už dlouhou dobu máme v oknech tři polystyrénové nástěnky, kde na barevných papírech jsou ze čtvrtky stromové motivy. Tentokrát necháváme malovat slunce. Pokud se obrázky povedou, tak o nich bude více na konci června.
Ako vzniknú takéto stromové otlačky? Celkom jednoducho. Stačí z výkresu o rozmere A5 vystrihnúť strom a nalepiť ho na ďalší výkres rovnakého rozmeru. Postupne podoliepať listy a kvety, ktoré sme získali za pomoci vykrajovačky na papier. Následne výkres s nalepeným stromom natrieme farbami a priložením ďalšieho výkresu získame jeho otlačok. Z jedného výkresu opakovaným natieraním môžeme získať aj niekoľko otlačkov.
Príroda ponúka nespočetné množstvo farieb, tvarov i zvukov. Od nepamäti v nej hľadajú inšpiráciu básnici, hudobníci či výtvarníci. Nám boli zakvitnuté kríky a husto olistené stromy zdrojom námetov pre vytvorenie netradičnej „módnej kolekcie“. V náučnom parku, ktorý je súčasťou areálu školy, sme nemali o zaujímavé prírodné vzory núdzu. Posúďte sami:
Ďakujeme deťom z Českej republiky za tento skvelý námet. Ich módne kolekcie nemajú chybu! :o)
Každý, kto pozná les a jeho tajomstvá vie, že je po zotmení plný nezvyčajných zvukov. Odkiaľ prichádzajú a kto ich vydáva? Možno zvieratá, možno turisti, ktorí zablúdili a hľadajú cestu domov a možno... Nejedna rozprávka či povesť je plná tajuplných bytostí žijúcich pod koreňmi, v bútľavinách či v korunách stromov. Na hodine informatickej výchovy sme sa pokúsili prebudiť svoju fantáziu a predstaviť si, ako asi tieto lesné strašidielka, či dobrí duchovia lesa vyzerajú.
Zatím pár jarních modelů :)
Počasí a vítr nám moc nepřejí v tvorbě "stromové módy". Chtěli jsme teď zachytit na šatech a tričku rozkvetlé vzory.
Ještě nás čekají vylepšení a nové stromové a krajinné předlohy.
Děti se rozdělily do skupin a každá skupinka měla za úkol zachytit pomocí foťáku na iPadu nejlepší stromový vzor na šaty či tričko.
Pokračování galerie Stromová móda 2
Využili jsme aplikace na školních iPadech k tvorbě stromů.
Po seznámení s fraktály jsme hledali aplikace na "fraktálové" stromy do naší celoroční hry Tajemství stromů. Paní Pilařová nám nabídla jednu na iPadech, a tak jsme dnes v Geom-e-Twee tvořili.
Komu by nestačili naše náhledy, může si na svém počítači vytvořit pythagorejský strom. Matematika, umění a stromy v jednom - no, není to krása?
Jak vznikala socha stromu? Jak strom v místnosti rozkvetl?
Podívejte se, jak a jaký nám vyrostl v družině strom. A protože je jaro, tak nám celý i rozkvetl.
Zlatý dážď patrí spolu so snežienkami k neodmysliteľným poslom jari. Jeho jasnožltá farba doslova svieti z každej záhradky v okolí. Kým všetky okolité stromy a kroviny sa len veľmi pomaly prebúdzajú zo zimného spánku, on sa už niekoľko dní vyníma v celej svojej kráse. Tento nenáročný ker nás natoľko upútal svojou jednoduchou krásou, že sme si ho vytvorili aj na hodine výtvarnej výchovy. Teraz nám bude jeho žiarivá farba dodávať energiu nielen vonku, ale aj v triede.
Hezké počasí nás "vytáhlo" doslova ven, ale uvidíte, že sluníčko "nevytáhlo" jen nás...
Tajemství stromů nás provází celým letošním školním rokem a možná, že dnes jsme jedno objevili.
Les jest vůbec pln tajemnosti a hrůzy. Neradno tam křičeti, ani svévoli prováděti, sice přivolá na se hněv neviditelných jeho obyvatelův. Tato dobře míněná rada pochází ze sběru pověstí o nadpřirozených bytostech na českém venkově z 19. století. V lese prý bývá často slyšet vzdechy, chechot, někde i tajemnou hudbu, a dokonce pokud někdo do lesa křikne, les mu odpoví ďábelskými pošklebky.
Podívejte se, kdo obývá naše stromy. Všechna ta tajemná zjevení byla ale velice přátelská.
Naši stromoví duchové
Napriek tomu, že mnohí z nás majú zimu radi, tohto roku jej už máme všetci dosť. Hoci sme ju ešte v marci vyniesli z chotára (Vynášanie Moreny), drží sa tu zubami – nechtami a nechce sa pobrať preč. Aj príroda sa len veľmi pomaly prebúdza zo zimného spánku. Objavujú sa prvé zelené stebielka trávy, stromy opatrne nahadzujú púčiky. Ako asi vyzerá príchod jari na záhrade či v sade sme sa pokúsili zachytiť vo svojich výtvarných prácach:
My však veríme, že sa slniečka onedlho predsa len dočkáme. Pošteklí púčiky a tie sa rozvinú do nádherných pestrofarebných kvetov. Potom už bude pohľad z okna oveľa veselší:
Javor patrí medzi vysoké, statné, košaté stromy. Kvitne v apríli, niekedy skôr ako vypučia prvé listy. Poskytuje tvrdé, takmer biele, dobre štiepateľné, veľmi trváce a zvučné drevo. Drevo javora má dokonca jasnejší zvuk ako mahagónové drevo, a preto sa s obľubou používa na výrobu hudobných nástrojov ako sú husle, violy, violončelá, kontrabasy a gitary. Jeho tvrdosť zas vedia oceniť napríklad výrobcovia bowlingových dráh alebo výrobcovia baseballových páliek. Používa sa tiež v stolárstve, rezbárstve, na výrobu nábytku . . . Ďalšou neoceniteľnou vlastnosťou javorového dreva je to, že horí nielen vo vysušenom stave, ale aj v surovom a má dobrú výhrevnosť. Plodom javora je krídlatá dvojnažka, tiež súčasť „jedálneho lístka“ niektorých druhov vtákov a cicavcov. Deti plody javora často nazývajú "helikoptéry" kvôli tomu, ako sa točia, keď padajú. Vďaka pomalému pádu semien sa tak javor dokáže rozmnožovať na väčšie vzdialenosti.
A práve túto jeho schopnosť sme sa pokúsili napodobniť na našom krúžku. Inšpirovali nás naši kamaráti zo Stráže, ktorí rovnaký pokus uskutočnili ešte v novembri. Ako sa nám darilo a či naše „vrtuľníčky“naozaj lietali, sa môžete presvedčiť sami:
- VIDEO
Moc ďakujeme za inšpiráciu, s vrtuľníčkami sme si užili veľa zábavy, deťom sa ani nechcelo ísť domov. :o)
Pomůcky: bublinková fólie, hnědá lepicí balící páska, barevné izolepy, nůžky
Takhle dopadlo naše stromové tvoření inspirované ročními obdobími.
Náš druhý společný nápadník
Keďže sa nám pečenie sladkých dobrôt pripomínajúcich kmeň stromu veľmi zapáčilo, rozhodli sme sa, že si ešte niečo ukuchtíme. Tentokrát sme sa rozhodli pre slané pečivo pripomínajúce letokruhy. Naša trieda sa dočasne premenila na kuchyňu, v ktorej sme si potrebné suroviny nielen navážili, ale aj zamiesili, vyvaľkali a pripravili na pečenie. Na cesto sme potrebovali:
500 g hladkej múky, 1 Heru, 2 dcl kyslej smotany, 2 čajové lyžičky soli a ½ prášku do pečiva. Zo surovín sme vymiesili cesto, ktoré sme trozdelili na 4 časti.
Medzitým sme si nastrúhali 300 g údeného syra a vymiešali ho s jednou Herou.
Každú časť cesta sme rozvaľkali, natreli syrovým krémom a napevno zrolovali.
Finálnu fázu sme si trošku uľahčili, lebo cesto muselo 24 hodín odpočívať v chlade, tak ho pani učiteľka zobrala domov a na druhý deň upiekla.
Na nás zostala už len tá príjemná záverečná časť - ochutnať hotový výrobok. A musíme sa pochváliť, že naše letokruhy nielen vyzerali, ale aj CHUTILI SKVELE!
Poznáte príslovia a porekadlá o priateľstve?
· V núdzi poznáš priateľa.
· Dobre tomu, kto má priateľov, beda tomu , kto ich potrebuje.
· Až keď sa pod tebou prelomí ľad, spoznáš, kto ti je priateľom.
· Dobrého priateľa si váž ako drahý poklad.
· Dobrí priatelia sa aj s jednou jahodou podelia.
· Dobrý priateľ je nad zlato.
· Dobrý priateľ má väčšiu cenu, ako sto príbuzných.
· Dobrý priateľ prinesie piecku, keď svet zasype sneh.
· Istého priateľa spoznáme v neistej situácii.
· Najväčším šťastím je dobrý priateľ.
· Priateľovi na pomoc treba hoc aj cez polnoc.
· Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva.
A keďže sa hovorí aj :"Zdravia a priateľov nikdy nie je dosť", rozhodli sme sa, že si budeme tie naše triedne priateľstvá pestovať a upevňovať. Išli sme na to netradičným spôsobom - a to prácou na spoločnom diele. Podstatou tohto projektu bolo zapojiť všetky deti do tvorby spoločného stromu. Techniku, ktorú sme si zvolili ( pletenie z papiera) nikto z nás doteraz neovládal, takže fígeľ bol v tom, že sme sa navzájom učili jeden od druhého. Nielen ako taký strom vzniká, ale najmä ako vysvetliť kamarátovi postup, vedieť mu pomôcť, zhovievavo ho upozorniť na chyby, ktorých sa pri práci nechtiac dopustí, trpezlivo mu postup opakovať dovtedy, kým sa ho sám nenaučí. Potom si zase on vyberie iného kamaráta, ktorého sa podobným spôsobom pokúsi usmerniť tak, aby sme sa spoločnými silami dopracovali k úspešnému výsledku.
Pomoc pani učiteľky sme potrebovali len na úplnom začiatku, kedy ukázala prvému dieťaťu, ako sa vyrábajú papierové trubičky, z ktorých sa strom pletie a ako ich treba navzájom prepletať a spájať. Potom už len z diaľky sledovala, ako kamarát kamarátovi predvádza čo sa naučil a trpezlivo ho potom usmerňuje a napomína pri práci. Keďže pekné veci nevznikajú ľahko, práca na našom strome nám trvala niekoľko týždňov. Výsledok však stál za to. Čo poviete?
V době "svátku zamilovaných" budeme mít jarní prázdniny, tak si už dnes děti v družině s předstihem vytvářely valentýnské obrázky.V rámci naší celoroční stromové hru udělaly stromy "valentýnské" = strom lásky, strom zamilovaných atp.
Z fotografií poznáte, jak se takový strom dá jednoduše vytvořit, stačí vaše obkreslená ruka = strom, vytvarovaná rulička od toaletního papíru a barvy...
Děti při tvoření:
A ukázka několika stromů: