Tvoříme

Blog
Naše stromové dekorace v prostorách školy...

Jarní inspiromat
Společná sbírka jarních výtvarných nápadů.

Letokruhy, dřevěné placky a obrázky na nich

Po dlouhé době vysvitlo sluníčko a my jsme mohli venku pokračovat ve stromovém tvoření.

Tentokrát jsme využili ke svému vytváření nařezané "koláče" ze stromu.
Dřevěné placky nám posloužily k vytváření obrázků. Některé děti si všímaly letokruhů, a tak vznikla pěkná barevná "kolečka". Další zůstali v tématu stromovém a kreslili krajiny se stromy, jiní si vytvořili obrázek dle svého... V družině jsme měli na návštěvě mladší sourozence družinových dětí a i ti se zapojili a udělali spoustu pěkných obrázků.

 
Stromy inspirují

Co všechno dalšího tvoříme ještě se stromy?

Pod stromy se dá i báječně odpočívat. My jsme odpočívali se stromy. K tomu nám posloužila např. tato stromová mandala "Čtyři roční období".

Vytvoření toho nejjednoduššího stromového rodokmenu neboli stromu života, dalo některým dětem zabrat, jména babiček a dědečků byl pro některé velký oříšek :)

 

Jeden čas jsme sbírali v lese větvičky, které byly jakoby pokreslené, těm cestičkám se říká požerky a vytváří je dřevokazný hmyz, např. lýkožrouti apod.
Děti popustily uzdu své fantazii a hmyz dle své představy vytvořily.
sd_kurovci01.jpg sd_kurovci02.jpg sd_kurovci03.jpg sd_kurovci04.jpg sd_kurovci05.jpg sd_kurovci06.jpg sd_kurovci07.jpg sd_kurovci08.jpg sd_kurovci09.jpg sd_kurovci10.jpg sd_kurovci11.jpg sd_kurovci12.jpg

 

Už dlouhou dobu máme v oknech tři polystyrénové nástěnky, kde na barevných papírech jsou ze čtvrtky stromové motivy. Tentokrát necháváme malovat slunce. Pokud se obrázky povedou, tak o nich bude více na konci června.
sd_slunce01.jpg sd_slunce02.jpg sd_slunce03.jpg sd_slunce04.jpg sd_slunce05.jpg sd_slunce06.jpg sd_slunce07.jpg sd_slunce08.jpg sd_slunce09.jpg sd_slunce10.jpg

 

Otlač si svoj strom

Ako vzniknú takéto stromové otlačky? Celkom jednoducho. Stačí z výkresu o rozmere A5 vystrihnúť strom a nalepiť ho na ďalší výkres rovnakého rozmeru. Postupne podoliepať listy a kvety, ktoré sme získali za pomoci vykrajovačky na papier. Následne výkres s nalepeným stromom natrieme farbami a priložením ďalšieho výkresu získame jeho otlačok. Z jedného výkresu opakovaným natieraním môžeme získať aj niekoľko otlačkov.

 

 

 

Stromová móda - slovenská kolekcia

Príroda ponúka nespočetné množstvo farieb, tvarov i zvukov. Od nepamäti v nej hľadajú inšpiráciu básnici, hudobníci či výtvarníci. Nám boli zakvitnuté kríky a husto olistené stromy zdrojom námetov pre vytvorenie netradičnej „módnej kolekcie“. V náučnom parku, ktorý je súčasťou areálu školy, sme nemali o zaujímavé prírodné vzory núdzu. Posúďte sami:

 

   

   

 

   

   

Ďakujeme deťom z Českej republiky za tento skvelý námet. Ich módne kolekcie nemajú chybu! :o)

 

Lesní duchovia

Každý, kto pozná les a jeho tajomstvá vie, že je po zotmení plný nezvyčajných zvukov. Odkiaľ prichádzajú a kto ich vydáva? Možno zvieratá, možno turisti, ktorí zablúdili a hľadajú cestu domov a možno... Nejedna rozprávka či povesť je plná tajuplných bytostí žijúcich pod koreňmi, v bútľavinách či v korunách stromov. Na hodine informatickej výchovy sme sa pokúsili prebudiť svoju fantáziu a predstaviť si, ako asi tieto lesné strašidielka, či dobrí duchovia lesa vyzerajú.

  

 

   

Stromová móda

Zatím pár jarních modelů :)

Počasí a vítr nám moc nepřejí v tvorbě "stromové módy". Chtěli jsme teď zachytit na šatech a tričku rozkvetlé vzory.

Ještě nás čekají vylepšení a nové stromové a krajinné předlohy.

http://www.zsstraz.cz/ostatni/2012-13/fotogalerie/sd_moda/sd_moda24.jpg

Děti se rozdělily do skupin a každá skupinka měla za úkol zachytit pomocí foťáku na iPadu nejlepší stromový vzor na šaty či tričko.

Pokračování galerie Stromová móda 2

Tvoření v aplikaci Geom-e-Twee

Využili jsme aplikace na školních iPadech k tvorbě stromů.

Po seznámení s fraktály jsme hledali aplikace na "fraktálové" stromy do naší celoroční hry Tajemství stromů. Paní Pilařová nám nabídla jednu na iPadech, a tak jsme dnes v Geom-e-Twee tvořili.

Komu by nestačili naše náhledy, může si na svém počítači vytvořit pythagorejský strom.
Matematika, umění a stromy v jednom - no, není to krása?

Socha stromu

3D strom v družině

Jak vznikala socha stromu? Jak strom v místnosti rozkvetl?

Podívejte se, jak a jaký nám vyrostl v družině strom. A protože je jaro, tak nám celý i rozkvetl.
 

sd_papstrom01.jpg sd_papstrom02.jpg sd_papstrom03.jpg sd_papstrom04.jpg sd_papstrom05.jpg sd_papstrom06.jpg sd_papstrom07.jpg sd_papstrom08.jpg sd_papstrom09.jpg sd_papstrom10.jpg sd_papstrom11.jpg sd_papstrom12.jpg sd_papstrom13.jpg sd_papstrom14.jpg sd_papstrom15.jpg sd_papstrom16.jpg sd_papstrom17.jpg  sd_papstrom19.jpg sd_papstrom20.jpg sd_papstrom21.jpg
Keď prší zlato

Zlatý dážď patrí spolu so snežienkami k neodmysliteľným poslom jari. Jeho jasnožltá farba doslova svieti z každej záhradky v okolí. Kým všetky okolité stromy a kroviny sa len veľmi pomaly prebúdzajú zo zimného spánku, on sa už niekoľko dní vyníma v celej svojej kráse. Tento nenáročný ker nás natoľko upútal svojou jednoduchou krásou, že sme si ho vytvorili aj na hodine výtvarnej výchovy. Teraz nám bude jeho žiarivá farba dodávať energiu nielen vonku, ale aj v triede.

 

 

Lesní duchové

Hezké počasí nás "vytáhlo" doslova ven, ale uvidíte, že sluníčko "nevytáhlo" jen nás...

Tajemství stromů nás provází celým letošním školním rokem a možná, že dnes jsme jedno objevili.

Les jest vůbec pln tajemnosti a hrůzy. Neradno tam křičeti, ani svévoli prováděti, sice přivolá na se hněv neviditelných jeho obyvatelův.
Tato dobře míněná rada pochází ze sběru pověstí o nadpřirozených bytostech na českém venkově z 19. století. V lese prý bývá často slyšet vzdechy, chechot, někde i tajemnou hudbu, a dokonce pokud někdo do lesa křikne, les mu odpoví ďábelskými pošklebky.

Podívejte se, kdo obývá naše stromy. Všechna ta tajemná zjevení byla ale velice přátelská.

Naši stromoví duchové

sd_stromstrasidla01.jpg sd_stromstrasidla02.jpg sd_stromstrasidla03.jpg sd_stromstrasidla04.jpg sd_stromstrasidla05.jpg sd_stromstrasidla06.jpg sd_stromstrasidla07.jpg sd_stromstrasidla08.jpg sd_stromstrasidla09.jpg sd_stromstrasidla10.jpg sd_stromstrasidla11.jpg sd_stromstrasidla12.jpg sd_stromstrasidla14.jpg sd_stromstrasidla15.jpg sd_stromstrasidla16.jpg sd_stromstrasidla17.jpg sd_stromstrasidla18.jpg sd_stromstrasidla19.jpg  sd_stromstrasidla21.jpg  sd_stromstrasidla23.jpg  sd_stromstrasidla25.jpg sd_stromstrasidla26.jpg sd_stromstrasidla27.jpg sd_stromstrasidla28.jpg sd_stromstrasidla29.jpg sd_stromstrasidla30.jpg sd_stromstrasidla31.jpg sd_stromstrasidla32.jpg sd_stromstrasidla33.jpg sd_stromstrasidla34.jpg sd_stromstrasidla35.jpg sd_stromstrasidla36.jpg sd_stromstrasidla37.jpg sd_stromstrasidla38.jpg sd_stromstrasidla39.jpg sd_stromstrasidla40.jpg sd_stromstrasidla41.jpg sd_stromstrasidla42.jpg sd_stromstrasidla43.jpg sd_stromstrasidla44.jpg sd_stromstrasidla45.jpg sd_stromstrasidla46.jpg sd_stromstrasidla47.jpg sd_stromstrasidla48.jpg sd_stromstrasidla49.jpg sd_stromstrasidla50.jpg sd_stromstrasidla51.jpg sd_stromstrasidla52.jpg

Zo zimy do jari

Napriek tomu, že mnohí z nás majú zimu radi, tohto roku jej už máme všetci dosť. Hoci sme ju ešte v marci vyniesli z chotára (Vynášanie Moreny), drží sa tu zubami – nechtami a nechce sa pobrať preč. Aj príroda sa len veľmi pomaly prebúdza zo zimného spánku. Objavujú sa prvé zelené stebielka trávy, stromy opatrne nahadzujú púčiky.  Ako asi vyzerá príchod jari na záhrade či v sade sme sa pokúsili zachytiť vo svojich výtvarných prácach:

 

 

My však veríme, že sa slniečka onedlho predsa len dočkáme. Pošteklí púčiky a tie sa rozvinú do nádherných pestrofarebných kvetov. Potom už bude pohľad z okna oveľa veselší:

 

 

Javorové dvojnažky

Javor patrí medzi vysoké, statné, košaté stromy. Kvitne v apríli, niekedy skôr ako vypučia prvé listy. Poskytuje tvrdé, takmer biele, dobre štiepateľné, veľmi trváce a zvučné drevo. Drevo javora má dokonca jasnejší zvuk ako mahagónové drevo, a preto sa s obľubou používa na výrobu hudobných nástrojov ako sú husle, violy, violončelá, kontrabasy a gitary. Jeho tvrdosť zas vedia oceniť napríklad výrobcovia bowlingových dráh alebo výrobcovia baseballových páliek. Používa sa tiež v stolárstve, rezbárstve, na výrobu nábytku . . . Ďalšou neoceniteľnou vlastnosťou javorového dreva je to, že horí nielen vo vysušenom stave, ale aj v surovom a má dobrú výhrevnosť.
Plodom javora je krídlatá dvojnažka, tiež súčasť „jedálneho lístka“ niektorých druhov vtákov a cicavcov. Deti plody javora často nazývajú "helikoptéry" kvôli tomu, ako sa točia, keď padajú. Vďaka pomalému pádu semien sa tak javor dokáže rozmnožovať na väčšie vzdialenosti.

A práve túto jeho schopnosť sme sa pokúsili napodobniť na našom krúžku. Inšpirovali nás naši kamaráti zo Stráže, ktorí rovnaký pokus uskutočnili ešte v novembri. Ako sa nám darilo a či naše „vrtuľníčky“naozaj lietali, sa môžete presvedčiť sami:

- VIDEO


Moc ďakujeme za inšpiráciu, s vrtuľníčkami sme si užili veľa zábavy, deťom sa ani nechcelo ísť domov.  :o)

Jarní strom jako okenní dekorace

Pomůcky: bublinková fólie, hnědá lepicí balící páska, barevné izolepy, nůžky

 

PostupUpravit sekci

  • ustřihneme si kus bublinkové fólie na velikost okna (skleněné výplně dveří...)
  • z hnědé fólie vytvoříme jednoduchý tvar stromu
  • z připravených barevných izolep odstřihujeme větší či menší tvary a lepíme na fólii jako listy, květy stromu, trávu, oblohu...
  • po dokončení dáme dokončenou "vitráž" na okno či skleněnou výplň dveří, aby se mohla plně rozvinout  hra barev 
    img-8470.jpg

img-8469.jpg

 

   Co nám vše rozkvetlo na 1. jarní den? - článek na školním webu

Pokračujeme v jarním tvoření - zde najdete námi vytvořený 2. strom i se sluníčkem :)

 

4 sady - 4 období

Takhle dopadlo naše stromové tvoření inspirované ročními obdobími.



 V úterý 5. 3. jsme vyrazili na pozorovací procházku, během které se nám podařilo přebíhat z jara do zimy a zase zpět. V úseku u pily bylo jedno místo, jižní svah u "kopce "Tržáku", zalito sluncem, bylo bez stopy sněhu a rozkvetlé barevné krokusy a sněženky všemu dodávaly jarní atmosféru. Stačilo však popojít pár kroků a na cestě u potoka pod lesem panovala ještě pevnou rukou paní Zima, stín, mrazivo, sněhová pokrývka a zamrzlé velké louže, na kterých se děti klouzaly.

Dnes 7. 3. se děti rozdělily pomocí losovátek do 4 skupin, každá skupinka představovala jedno roční období.
Na 4 pracovních místech byl připraven stejný pracovní materiál: velký čtvercový karton a vystřižené stromečky z toaletní roličky.
Úkolem dětí bylo přeměnit tento materiál v sad podle jejich ročního období. Další materiál a barvy si pak děti už samostatně při tvoření doplňovaly.
 
Takhle to začalo a pokračovalo ve skupinkách:
 
zacatek01.jpg zacatek02.jpg zacatek03.jpg zacatek04.jpg zacatek05.jpg zacatek06.jpg zacatek07.jpg zacatek08.jpg zacatek09.jpg zacatek10.jpg zacatek11.jpg zacatek12.jpg zacatek13.jpg zacatek14.jpg zacatek15.jpg zacatek16.jpg zacatek17.jpg zacatek18.jpg zacatek19.jpg zacatek20.jpg zacatek21.jpg zacatek22.jpg zacatek23.jpg zacatek24.jpg zacatek25.jpg zacatek26.jpg zacatek27.jpg zacatek28.jpg
 
...a takhle to dopadlo:
Zima
zima01.jpg zima02.jpg zima03.jpg
Jaro
jaro01.jpg jaro02.jpg jaro03.jpg jaro04.jpg
Léto
leto01.jpg leto02.jpg leto03.jpg leto04.jpg
Podzim
podzim01.jpg podzim02.jpg podzim03.jpg podzim04.jpg
Hodnocení:
hodnoceni01.jpg hodnoceni02.jpg hodnoceni03.jpg hodnoceni04.jpg hodnoceni05.jpg hodnoceni06.jpg hodnoceni07.jpg hodnoceni08.jpg hodnoceni09.jpg hodnoceni10.jpg
Inspirováno zimou

Náš druhý společný nápadník

Chutné letokruhy

Keďže sa nám pečenie sladkých dobrôt pripomínajúcich kmeň stromu veľmi zapáčilo, rozhodli sme sa, že si ešte niečo ukuchtíme. Tentokrát sme sa rozhodli pre slané pečivo pripomínajúce letokruhy. Naša trieda sa dočasne premenila na kuchyňu, v ktorej sme si potrebné suroviny nielen navážili, ale aj zamiesili, vyvaľkali a pripravili na pečenie.
Na cesto sme potrebovali:

500 g hladkej múky, 1 Heru, 2 dcl kyslej smotany, 2 čajové lyžičky soli a ½ prášku do pečiva. Zo surovín sme vymiesili cesto, ktoré sme trozdelili na 4 časti.

 

    

 

 Medzitým sme si nastrúhali 300 g údeného syra a vymiešali ho s jednou Herou.

 

   

  

  

Každú časť cesta sme rozvaľkali, natreli syrovým krémom a napevno zrolovali.

 

  

  

  

  

  

  

  

Finálnu fázu sme si trošku uľahčili, lebo cesto muselo 24 hodín odpočívať v chlade, tak ho pani učiteľka zobrala domov a na druhý deň upiekla.
 

  

  

 

Na nás zostala už len tá príjemná záverečná časť - ochutnať hotový výrobok. A musíme sa pochváliť, že naše letokruhy nielen vyzerali, ale aj CHUTILI SKVELE!

 

  

 

Strom priateľstva

Poznáte príslovia a porekadlá o priateľstve?

· V núdzi poznáš priateľa.

· Dobre tomu, kto má priateľov, beda tomu , kto ich potrebuje.

· Až keď sa pod tebou prelomí ľad, spoznáš, kto ti je priateľom.

· Dobrého priateľa si váž ako drahý poklad.

· Dobrí priatelia sa aj s jednou jahodou podelia.

· Dobrý priateľ je nad zlato.

· Dobrý priateľ má väčšiu cenu, ako sto príbuzných.

· Dobrý priateľ prinesie piecku, keď svet zasype sneh.

· Istého priateľa spoznáme v neistej situácii.

· Najväčším šťastím je dobrý priateľ.

· Priateľovi na pomoc treba hoc aj cez polnoc.

· Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva.

A keďže sa hovorí aj :"Zdravia a priateľov nikdy nie je dosť", rozhodli sme sa, že si budeme tie naše triedne priateľstvá pestovať a upevňovať. Išli sme na to netradičným spôsobom - a to prácou na spoločnom diele. Podstatou tohto projektu bolo zapojiť všetky deti do tvorby spoločného stromu. Techniku, ktorú sme si zvolili ( pletenie z papiera) nikto z nás doteraz neovládal, takže fígeľ bol v tom, že sme sa navzájom učili jeden od druhého. Nielen ako taký strom vzniká, ale najmä ako vysvetliť kamarátovi postup, vedieť mu pomôcť, zhovievavo ho upozorniť na chyby, ktorých sa pri práci nechtiac dopustí, trpezlivo mu postup opakovať dovtedy, kým sa ho sám nenaučí. Potom si zase on vyberie iného kamaráta, ktorého sa podobným spôsobom pokúsi usmerniť tak, aby sme sa spoločnými silami dopracovali k úspešnému výsledku.

Pomoc pani učiteľky sme potrebovali len na úplnom začiatku, kedy ukázala prvému dieťaťu, ako sa vyrábajú papierové trubičky, z ktorých sa strom pletie a ako ich treba navzájom prepletať a spájať. Potom už len z diaľky sledovala, ako kamarát kamarátovi predvádza čo sa naučil a trpezlivo ho potom usmerňuje a napomína pri práci. Keďže pekné veci nevznikajú ľahko, práca na našom strome nám trvala niekoľko týždňov. Výsledok však stál za to. Čo poviete?

 

Valentýnský strom
aneb na co všechno se hodí trubička od toaletního papíru?

V době "svátku zamilovaných" budeme mít jarní prázdniny, tak si už dnes děti v družině s předstihem vytvářely valentýnské obrázky.
V rámci naší celoroční stromové hru udělaly stromy "valentýnské" = strom lásky, strom zamilovaných atp.

Z fotografií poznáte, jak se takový strom dá jednoduše vytvořit, stačí vaše obkreslená ruka = strom, vytvarovaná rulička od toaletního papíru a barvy...

Děti při tvoření:

A ukázka několika stromů:

sd_valentree_galerie01.jpg sd_valentree_galerie02.jpg sd_valentree_galerie03.jpg sd_valentree_galerie04.jpg sd_valentree_galerie05.jpg
Showing 1 - 20 of 53 results.
Items per page
Page of 3