Pokusničíme

Blog
Blogs »
Ktorý strom má najtvrdšie drevo?

Viete ako chodili do školy deti pred 100 rokmi? Tak, že každý, kto sa chcel učiť, musel priniesť jedno polienko, aby sa malo v triede čím kúriť.  Rovnako - s polienkom pod pazuchou - prišli dnes do školy aj naše deti. My sme ich však nepotrebovali na kúrenie, ale na pokus. Rozhodli sme sa, že otestujeme tvrdosť jednotlivých druhov drevín tak, že budeme do nich zatĺkať klince. Tie polienka, do ktorých vkĺzol klinec bez väčšej námahy sme dali na začiatok radu ako najmäkšie a tie, pri ktorých sme sa aj zapotili zas na koniec radu ako najtvrdšie. Každá skupina detí mala usporiadať podľa tvrdosti iné druhy drevín. Potom sme si svoje zistenia porovnali s tabuľkou tvrdosti, ktorú sme si našli na internetových stránkach. Boli sme prekvapení, že naše zistenia neboli ďaleko od pravdy.

 

   

   

   

   

   

   


TABUĽKA TVRDOSTI:

 
1
 veľmi mäkké
smrek, borovica, borovica limba, jedľa, topoľ, vŕba, lipa
2
 mäkké
červený smrek, duglaska tisolistá, borovica horská, jalovec, breza, jelša, vŕba rakyta, čremcha obyčajná, teak
3
stredne tvrdé
gaštan jedlý, platan, lieska
4
tvrdé
dub, orech, javor, čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab
5
veľmi tvrdé
drieň obyčajný, svíb biely, dub plstnatý, krušpán vždyzelený
6
neobyčajne tvrdé
eben cejlónsky, africký grenadil, guajak posvätný a iné exotické dreviny
 

Veľkou raritou bolo drevo massaranduba  -  exotického stromu rastúceho v pralese, ktoré sa nám podarilo zohnať.  Jeho drevo je nielen veľmi tvrdé a odolné oči poveternostným podmienkam, ale aj pomerne drahé. Používa sa na stavbu terás, mostov, podláh, prahov, skokanských mostíkov...

 

 


  • Comments
Jako obvykle nápadité, výstižné, dotažené. Krása!

Posted on 06/12/12 11:07.

Top Top
Ďakujeme. Deti to veľmi bavilo. Trošku som sa obávala drobných zranení, ale na začiatku deti absolvovali "rýchlokurz pritĺkania klincov" a zdá sa, že úspešne. Pripravené balenie rýchloobväzu tak zostalo nedotknuté. Využili sme aj to, že pani riaditeľka je dlhodobo PN, takže sme mohli beztrestne rámusiť (má kanceláriu hneď nad našou triedou) :o)

Posted on 06/12/12 17:26 in reply to Jaroslava Pachlová.

Top Top
emoticon

Posted on 08/12/12 09:56.

Top Top