Pokusničíme

Blog
Slunce maluje

Využili jsme slunečního záření  k tvorbě netradičních obrázků.
Sluneční záření je velmi účinný odbarvovací a bělící prostředek, dříve se na slunci bělilo prádlo. Slunce dokáže odstraňovat barvu z našeho oblečení, nábytku a z dalších předmětů, při tvorbě obrázků jsme využili právě této vlastnosti slunečního záření.

V našem výtvarném experimentu jsme nejen tvořili obrázky, ale také zjišťovali, které barvy jsou více či méně odolné vůči slunečnímu záření.

Několik týdnů jsme v oknech měli tři polystyrénové nástěnky, kde na barevných papírech byly ze čtvrtek vystřížené stromové motivy.

Podívejte se do naší galerie, jak sluníčko, kterého bylo v minulých týdnech velmi málo, malovalo a akticně se tak zúčastnilo našeho projektu Tajemství stromů.

Další pokusy, kde hraje důležitou úlohu Slunce:
Už někdo z vás slyšel někdy slovo fotosyntéza? Tato chemická reakce je jedna z nejdůležitějších pro náš život, pro naše přežití na naší Zemi. Foto znamená světlo a syntéza znamená spojování. Listy si vezmou ze vzduchu oxid uhličitý, vodu z půdy a s pomocí Slunce vytvoří pro nás dýchatelný kyslík a cukry (zdroj energie).

Co z toho vyplývá?
Nezastupitelnost stromů a zeleně pro náš život. Dále význam Slunce, vody...

Z následujících pokusů jsme se dozvěděli, proč mění listy barvu.

Získání chlorofylu z listů

Materiál:
listy, 2 malé sklenice s víčkem, líh, lžičky, plastové nože, fix, lepítka, misku, horkou vodu, hodiny či časovač

Postup:
Utrhněte 2- 4 velké listy ze dvou různých stromů. Natrhejte a pokrájejte listy na velmi malé kousky. Dejte kousky listů do skleniček označených názvem stromu. Zalijte listy lihem tak, aby v něm byly ponořené.
POZOR: Při práci s lihem dbejte o svoji bezpečnost! Pečlivě dodržujte všechna pravidla a varování.
Lžící nebo nožem dále třete a rozdírejte listy v lihu. Uzavřete sklenice víčky. Vložte sklenice do misky, kam jste na dno nalili horkou vodu - asi 1 cm.
POZOR: Horkou vodu nalévejte opatrně.
Skleničky nechte v míse s teplou vodou půl hodiny. Každých 5 minut listy ve skleničce protřepejte.

Připravte si materiál na další část pokusu - nastřihejte si 4 proužky z papírových filtrů na kávu.

Hledání dalších barev (chromatografie)

Materiál:
proužky filtračního papíru, skleničky s listy z předchozího pokusu, izolepa

Postup:
Vyndejte skleničky z misky. Podívejte se, jak se líh zabarvil. Proužek filtračního papíru vložte do každé sklenice tak, aby se konec ponořil do líhu a druhý konec ohněte přes sklenici. Můžete přelepit izolepou. Nechte asi půl hodiny stoupat barvy nahoru. Proužky nechte uschnout. Na proužcích se objeví i další barvy, které list obsahuje.
(Během jara a léta zelená barva chlorofylu překrývá žluť xantofylu. Ale na podzim, jak se noci prodlužují, produkce chlorofylu ustává a objevuje se tak žlutá, oranžová a červená barva karotenoidů, které v listech stále byly.)

Všestranná breza

Ako všestranne sa dá breza využiť sme zisťovali na internetových stránkach:


Miazga
 • Na jar sa narezaním kôry dá získať tekutina, ktorá je veľmi osviežujúca, zdravá a dá sa redukovať na sirup. Tiež sa dá z nej vyrobiť brezové pivo a víno.
Konáre
 • Tenké konáriky boli, aj sú obľúbeným materiálom na výrobu metiel.
Listy
 • Keďže listy brezy obsahujú saponín, tak po rozdrvení v malom množstve vody a prehnietení vytvoria zelenkastú penu. Alebo stačí pár hrstí brezových listov pretrepať v teplej vode v mikrotenovom sáčku, saponíny sa uvoľnia a vytvoria penu na hladine. Tekutina potom funguje ako prírodný sprchový gel. Neodolali sme a vyskúšali, či je to skutočne pravda:

 

   

   

   

    

   

 

Kôra

 • Vďaka veľkému obsahu olejov je brezová kôra vynikajúcim práchnom, ktoré ľahko chytá iskru a pri horení vypúšťa čierny dym.
 • Vnútorná kôra je jedlá. Dá sa jesť aj surová, ale v minulosti sa po vysušení na slnku rozdrvila na múku.
 • Ak sa vnútorná kôra nechá napučať a následne sa prevarí, vznikne hojivá masť, ktorá pomáha liečiť kožné problémy alebo uvoľňuje svalovicu.
 • Z brezy sa dá vyrobiť aj papier. Kôru jemne vykúpte v teplej vode a saponáte. Potom ju vystrite na niekoľko vrstiev papierových vreckoviek. Nechajte vyschnúť na vzduchu. Jednotlivé vrstvy by sa potom mali dať oddeliť a vytvoriť kusy materiálu podobného papieru, na ktorý sa dá písať.
 • Olej získaný z kôry brezy v koncentrácii 25 kvapiek na 100 ml by po nasprejovaní na telo mal pôsobiť ako repelent.
 • Kôra brezy je veľmi vhodným materiálom na výrobu fakle.
 • Samozrejme breza poskytuje aj drevo, ktoré nielen dobre horí, ale z ktorého sa dajú vyrezávať aj upomienkové predmety alebo stavať prístrešky.
 • Olej, ktorý sa uvoľní z kôry pri zahriatí na vyššie teploty, sa dá použiť ako mazivo, zvlhčovadlo. V minulosti sa používal ako palivo do olejových lámp, alebo sa ním napúšťali kože kvôli ochrane. Dá sa z neho vyrobiť aj lepidlo.
Ak budete chcieť využiť niektorý z darov,  ktoré brezy ponúkajú, užívajte ich rozumne, rešpektujte strom a neublížte mu.
Od semienka po strom

Pred viac ako pol rokom sme do desiatich črepníkov zasadili rôzne semená stromov a dúfali sme, že sa nám aspoň z jedného podarí vypestovať mladý stromček. Želanie sa nám vyplnilo a od októbra nám v triede vyrastal malý orech. Prešiel rôznymi štádiami vývoja - od prvých nesmelých výhonkov až po jednoročný "semenáčik". Zo začiatku rástol veľmi pomaly, ale potom sa zväčšoval zo dňa na deň.  V decembri mal však menšiu rastovú krízu. Počas zimných prázdnin si ho pani učiteľka zobrala domov (nakoľko by sa v tomto období nemal oň kto v škole starať) a počas presunu mierne omrzol. Postupne mu ohnedli a opadali všetky lístky. Našťastie sa mu však podarilo vystrábiť a opäť vyhnať nové.

 

 

 

 

Keď sme uznali, že už je dostatočne silný, rozhodli sme sa, že ho presadíme. Počas cvičení v prírode sme mu našli pekné slnečné miestečko, vykopali jamku a naliali do nej dostatočné množstvo vody. Keď sa sčasti vsiakla do zeme, opatrne sme vybrali orech z črepníka a položili ho na nové stanovište. Obsypali sme ho hlinou a ešte raz ho poriadne poliali. Vysokú trávu okolo neho sme vytrhali, aby mu neclonila a nebrala slniečko. Hoci jeho nový domov je pomerne vzdialený od našej školy, určite ho budeme chodiť pravidelne pozerať. Vždy mu prinesieme aj trocha vodičky, aby nám čo najrýchlejšie vyrástol do krásy a po čase nás aj odmenil svojimi chutnými plodmi.

 

   

   

 

Čo zostalo z pokladu?

Ubehlo pol roka a my sme sa rozhodli, že sa pôjdeme pozrieť, čo zostalo z nášho pokladu. Miesto, kde sme ho v októbri zakopali, sme si pamätali úplne presne, ani mapu sme nepotrebovali. Starú ponožku s rôznymi druhmi odpadu sme našli za chvíľu. Celí nedočkaví sme pozerali, čo sa v zemi rozložilo a čo nie.

 

 

Na porovnanie sme si údaje vložili do tabuľky:

 

Odhad (17.10.2012):

Úplne sa rozloží:

Vôbec sa nerozloží:

ohryzok, obväz, cukrík, rožok, zemiaková šupka, špajdľa, ceruzka, krieda, polystyrén, viacvrstvový obal z mlieka (TETRAPAK), papierová vreckovka, puzzle, látka, šupka z banánu, papierový obal zo syra

guma, orechová škrupina, kovový uzáver z fľaše, plastová lyžica, drevená korálka, kovový šrób, sklenená črepina, alobal, drôt, zatvárací špendlík, kožený remienok, korková zátka, plastový uzáver zo šampónu, špagát

  

Skutočnosť (22.4.2013):

Úplne sa rozložili:

Čiastočne sa rozložili:

Vôbec sa nerozložili:

rožok, ohryzok, cukrík, šupka z banánu, papierová vreckovka

kožený remienok, papierový obal zo syra, zemiaková šupka, krieda, puzzle, orechová škrupina

obväz, špajdľa, ceruzka, polystyrén, viacvrstvový obal z mlieka (TETRAPAK), látka, guma, kovový uzáver z fľaše, plastová lyžica, drevená korálka, kovový šrób, sklenená črepina, alobal, drôt, zatvárací špendlík, kožený remienok, korková zátka, plastový uzáver zo šampónu, špagát

 

Svoje zistenia sme si doplnili zaujímavosťami z internetových stránok:

 

 V prírode sa rozloží: 

·         ohryzok z jablka 7 – 20 dní

·         papierová vreckovka 2 – 5 mesiacov

·         papier za 3 mesiace

·         banánová šupka 3 – 6 mesiacov

·         šupka z pomaranča pol – 1 a pol roka

·         vlnená rukavica 1 – 2 roky

·         žuvačka 5 rokov

·         konzerva za 10 rokov

·         nedopalok cigarety s filtrom 10 – 20 rokov

·         igelitová taška 20 – 30 rokov

·         alobal 100 rokov

·         plastové vrecko za 200 rokov

·         baterka za 260 rokov

·         gumová pneumatika z automobilu za 265 rokov

·         PET fľaše a igelitové vrecká 550 rokov

·         sklo 3000 rokov

·         polystyrén nikdy
 

        V závere dňa sme stihli ešte vyzbierať odpadky na niektorých uliciach v blízkosti školy. Vyzbrojení ochrannými rukavicami sme spoločnými silami vyzbierali niekoľko plných vriec, ktorých obsah sme následne roztriedili do farebných zberných nádob. S pocitom dobre vykonenej práce sme sa unavení vrátili do školy. Dúfame, že našimi skutkami sa inšpirujú aj ostatní ľudia a nebudú si naše mesto mýliť viac so smetiskom.

 

 

O tom, aká je naša Zem krásna, keď ju nehyzdia tony odpadu a čierne skládky, sme napísali v našej spoločnej básni. Aby sa o tom dozvedel každý, komu na jej krásach záleží, nalepili sme ju na veľký výkres a zavesili na plot školy.

 

 

Ktorý strom má najtvrdšie drevo?

Viete ako chodili do školy deti pred 100 rokmi? Tak, že každý, kto sa chcel učiť, musel priniesť jedno polienko, aby sa malo v triede čím kúriť.  Rovnako - s polienkom pod pazuchou - prišli dnes do školy aj naše deti. My sme ich však nepotrebovali na kúrenie, ale na pokus. Rozhodli sme sa, že otestujeme tvrdosť jednotlivých druhov drevín tak, že budeme do nich zatĺkať klince. Tie polienka, do ktorých vkĺzol klinec bez väčšej námahy sme dali na začiatok radu ako najmäkšie a tie, pri ktorých sme sa aj zapotili zas na koniec radu ako najtvrdšie. Každá skupina detí mala usporiadať podľa tvrdosti iné druhy drevín. Potom sme si svoje zistenia porovnali s tabuľkou tvrdosti, ktorú sme si našli na internetových stránkach. Boli sme prekvapení, že naše zistenia neboli ďaleko od pravdy.

 

   

   

   

   

   

   


TABUĽKA TVRDOSTI:

 
1
 veľmi mäkké
smrek, borovica, borovica limba, jedľa, topoľ, vŕba, lipa
2
 mäkké
červený smrek, duglaska tisolistá, borovica horská, jalovec, breza, jelša, vŕba rakyta, čremcha obyčajná, teak
3
stredne tvrdé
gaštan jedlý, platan, lieska
4
tvrdé
dub, orech, javor, čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab
5
veľmi tvrdé
drieň obyčajný, svíb biely, dub plstnatý, krušpán vždyzelený
6
neobyčajne tvrdé
eben cejlónsky, africký grenadil, guajak posvätný a iné exotické dreviny
 

Veľkou raritou bolo drevo massaranduba  -  exotického stromu rastúceho v pralese, ktoré sa nám podarilo zohnať.  Jeho drevo je nielen veľmi tvrdé a odolné oči poveternostným podmienkam, ale aj pomerne drahé. Používa sa na stavbu terás, mostov, podláh, prahov, skokanských mostíkov...

 

 

Křídlatá dvojnažka x vrtulníček

Že někteří nevíte, co to je? Děti z družiny už ano. Podívejte se i na jejich "vrtulkový" pokus.

 

Při seznamování se stromy jsme samozřejmě narazili na zajímavé plody javoru. Venku jsme je pouštěli a dívali se, jak se krásně při padání točí.
Dnes jsme si v družině na podobném principu vyrobili i náš vrtulníček.
sd_helikoptera01.jpg sd_helikoptera02.jpg sd_helikoptera03.jpg sd_helikoptera04.jpg sd_helikoptera05.jpg sd_helikoptera06.jpg sd_helikoptera07.jpg sd_helikoptera08.jpg sd_helikoptera09.jpg sd_helikoptera10.jpg sd_helikoptera11.jpg sd_helikoptera12.jpg sd_helikoptera13.jpg sd_helikoptera14.jpg sd_helikoptera15.jpg sd_helikoptera16.jpg sd_helikoptera17.jpg sd_helikoptera18.jpg
Pozn. k výrobě:
Potřebujete kousek papíru a kancelářskou sponku. Obdélník je veliký 17 cm x 6 cm, mezery jsou 2 cm a vnitřní čáry jsou dlouhé 15 cm.

 

Náš tajný poklad

Poklad väčšinou zakopávajú na tajomných ostrovoch piráti alebo ľudia, ktorí ho nadobudli nie veľmi čestným spôsobom. My sme náš "poklad" nadobudli poctivo a úplne prirodzene - z našich domácností.
Zobrali sme si totiž rôzne druhy odpadu a vložili do starej ponožky. Ponožku sme si zvolili preto, lebo jednotlivé predmety sú v nej pekne pohromade a navyše môže cez ňu presakovať voda a vlhkosť z pôdy.To, že náš poklad nakoniec skončil pod zemou, súvisí s pokusom, ktorý by sme si radi overili. Chceme totiž zistiť, ktoré materiály sa v zemi po čase rozložia a ktoré nie.Keďže vieme, že sa to nestane zo dňa na deň, rozhodli sme sa, že náš poklad vykopeme až o niekoľko mesiacov, na konci školského roku. Čo sa za tú dobu rozloží a čo nie, sme rozhodovali pomerne dlho. Po vášnivej diskusii sme sa dohodli na nasledujúcom:
 

Úplne sa rozloží:
Vôbec sa nerozloží:
ohryzok, obväz, cukrík, rožok, zemiaková šupka, špajdľa, ceruzka, krieda, polystyrén, viacvrstvový obal z mlieka (TETRAPAK), papierová vreckovka, puzzle, látka
guma, orechová škrupina, kovový uzáver z fľaše, plastová lyžica, drevená korálka, kovový šrób, sklenená črepina, alobal, drôt, zatvárací špendlík, kožený remienok, korková zátka, plastový uzáver zo šampónu, špagát


Uvidíme, či bol náš odhad správny.

 

 

 

 

Keďže každý správny poklad má aj mapu, podľa ktorej ho môžeme znova nájsť a vykopať, zakreslili sme si aj my jeho presnú polohu. Táto časť pokusu bola veľmi dôležitá, a preto sme si dali na nej obzvlášť záležať.

 

 

 

 

 

 

Týmto pokusom by sme radi zistili, do akej miery ľudia škodia prírode, keď odhadzujú na zem odpadky a vytvárajú na okrajoch lesov čierne skládky.

Od semienka po strom

O tom, že v jaderníku jablka a hrušky sú ukryté ich semienka, vie každý, kto už aspoň raz jedol toto ovocie. Ako však vyzerá semienko buka či javora a kde je ukryté, sa mnohí dozvedeli len nedávno. Rozhodli sme sa totiž vypestovať naozajstný strom u nás v triede.
K tomuto pokusu sme nepotrebovali veľa - len črepníky s miskami, hlinu a semienka stromov. Ale kde ich zobrať? Keďže sme vedeli, že semienka sú ukryté v plode, ktorý vzniká po odkvitnutí rastliny, museli sme ísť hľadať do blízkosti stromov. V parku aj v okolí školy sme ich našli neúrekom. Pod našou lipou i pod gaštanom sme nazbierali plné hrste semien, ktoré sme potom spoločne zasadili do pripravených črepníkov.

Oveľa príjemnejšie sme získali semienka jabĺk, hrušiek a sliviek, kde stačilo zjesť sladkú dužinu a zasadiť to, čo nám zostalo. Trošku nás potrápili semienka duba a buka, ktorých bolo v tomto roku, chudobnom na dážď, naozaj málo. Preto každý z nás vyrazil cez víkend s rodičmi do prírody a nazbieral všetko, čo mu po ceste cvrnklo do nosa. V triede sme to potom roztriedili podľa atlasu rastlín a zasadili.
Keďže všetky črepníky vyzerali ako jeden, museli sme ich nejako rozlíšiť. Rozhodli sme sa, že si na ne vyrobíme štítky s názvami stromov, ktoré by nám v nich mali vyrásť. Opäť sme zužitkovali vedomosti z informatickej výchovy a pomocou automatických tvarov sme vytvorili niekoľko obdĺžnikov, do ktorých sme umiestnili text. Potom ich stačilo už len vytlačiť a nalepiť na črepníky. Na záver sme ešte ku každému umiestnili kartu s obrázkom stromu, listu aj plodu, aby sme vedeli, ako budú naše stromy v dospelosti vyzerať.

A teraz nám zostáva už len čakať. Dúfame, že z desiatich rôznych druhov drevín sa nám podarí vypestovať aspoň jeden. Keď zosilnie, nájdeme mu pekné slnečné miesto, na ktoré ho presadíme.Bude skvelé sledovať, ako bude zarovno nami rásť.

 

  

   

 

 

 

 

 

Showing 8 results.