Náš strom

Blog
Jak šel rok s našimi stromy

Blíží se konec školního roku a s ním i konec našeho celoročního projektu Tajemství stromů.
Dnes jsme si prohlédli, jak se naše vybrané stromy během roku měnily. Děti se proměnily v malé badatele a na závěr vytvářely plakáty o jednotlivých stromech.
Ještě nás čekají poslední "stromové výzdoby" z našich prací ve škole a vyhodnocení projektu.

Zde je proces vytváření plakátů a jejich prezentace:

sd_plakaty01.jpg sd_plakaty02.jpg sd_plakaty03.jpg sd_plakaty04.jpg sd_plakaty05.jpg sd_plakaty06.jpg sd_plakaty07.jpg sd_plakaty08.jpg sd_plakaty09.jpg sd_plakaty10.jpg sd_plakaty11.jpg sd_plakaty12.jpg sd_plakaty13.jpg sd_plakaty14.jpg sd_plakaty15.jpg sd_plakaty16.jpg sd_plakaty17.jpg sd_plakaty18.jpg sd_plakaty19.jpg sd_plakaty20.jpg sd_plakaty21.jpg sd_plakaty22.jpg sd_plakaty23.jpg sd_plakaty24.jpg sd_plakaty25.jpg sd_plakaty26.jpg sd_plakaty27.jpg sd_plakaty28.jpg sd_plakaty29.jpg sd_plakaty30.jpg sd_plakaty31.jpg sd_plakaty32.jpg sd_plakaty33.jpg sd_plakaty34.jpg sd_plakaty35.jpg sd_plakaty36.jpg sd_plakaty37.jpg sd_plakaty38.jpg sd_plakaty39.jpg sd_plakaty40.jpg sd_plakaty41.jpg sd_plakaty42.jpg 

A tady se můžete podívat, jak jsme v průběhu roku pozorovali a fotili naše stromy:

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg 36.jpg 37.jpg 38.jpg 39.jpg 40.jpg 41.jpg 42.jpg pizap.com13497038320351.jpg pizap.com13497041852411.jpg pizap.com13497051837991.jpg pizap.com13514259994911.jpg pizap.com13514262454341.jpg pizap.com13514267746781.jpg pizap.com13514272864771.jpg pizap.com13715729719401.jpg pizap.com13715731589311.jpg pizap.com13715733305411.jpg
Náš pohádkový strom

Takhle náš pohádkový strom vznikal...

 

... a takhle vypadá teď.

http://www.zsstraz.cz/ostatni/2012-13/fotogalerie/spani/rano/spani424.jpg
 

Do školní družiny si děti nosily své oblíbené knížky.

 

 

Rozprávkový strom

"Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden rozprávkový strom. Na každom konári sa ukrývala jedna rozprávka, v každom lístku prebývala jedna rozprávková bytosť. Vtáci v jeho korune vyspevovali od rána do večera a strom zo dňa na deň mocnel a košatel.
Jedného dňa však spev vtákov utíchol, listy zožltli a strom začal vysychať. Príčina bola jednoduchá - deti prestali čítať rozprávky. Už ich nebavil svet fantázie, kde dobro víťazí nad zlom, prestali ich lákať bájne tvory, kúzla i nadprirodzené bytosti. Učarovali im počítačové hry plné zloby a násilia. Knižky v detských izbách prikryl prach, rozprávkové bytosti upadli do zabudnutia. A strom chradol a chradol...Jedinou jeho záchranou bolo znovu objaviť krásu rozprávok a tak vrátiť život umierajúcemu stromu.“


Rozhodli sme sa, že sa na to podujmeme. A keďže najznámejšími rozprávkarmi na svete boli H.Ch. Andersen a bratia Grimmovci, vybrali sme si práve ich rozprávky na oživenie tohto vzácneho stromu. S každou prečítanou rozprávkou na nás čakala aj úloha, ktorú sme museli splniť. Vďaka našej usilovnosti a vytrvalosti sa nám podarilo spoločnými silami tento strom zachrániť. Nebola to však jednoduchá cesta. Číhalo na nej veľa prekážok, ktoré sme museli prekonať a nemálo záhad, ktoré sme museli rozlúštiť. Preto sme ich tajomstvá odkrývali na všetkých vyučovacích hodinách.

 

 

 

Ťažiskom však boli hodiny ČÍTANIA, na ktorých sme sa venovali tichému aj hlasnému čítaniu, tvorili sme osnovu k textu, usporadúvali časti textu podľa postupnosti, vymýšľali nadpisy k ilustráciám, dramatizovali časti deja, besedovali o prečítaných knihách. Usporiadali sme čitateľský maratón, kvíz s názvom Marec – Mesiac knihy, tvorili komiks... (rozprávky Snehová kráľovná, Dlhý, Široký a Bystrozraký, Lietajúci kufor, Princezná na hrášku, Malá morská víla, Červená čiapočka).

 

 

Príjemným spestrením putovania po najznámejších svetových rozprávkach bola aj návšteva novootvoreného Kníhkupectva Kornélia v Ilave. Okrem prehliadky kníh pre deti a mládež sme mali možnosť aspoň na chvíľu vstúpiť aj do skutočného rozprávkového sveta. Sprievodcom po ňom nám bol samotný majiteľ predajne, pán Wiedermann, ktorý nám okrem vzniku prvých kníh priblížil aj najznámejších svetových rozprávkarov a ich diela. Všetci sme so záujmom odpovedali na jeho otázky a dokázali tak, že patríme k náruživým čitateľom, ktorým spomínané diela nie sú cudzie. Najlepší z nás boli dokonca odmenení. Z predajne, v ktorej bolo vďaka nádherným darčekovým predmetom a príjemnej atmosfére rozprávkové čaro priam hmatateľné, sa nám odchádzalo veľmi ťažko. Určite sa sem ešte vrátime so svojimi rodičmi. Vďaka pestrej ponuke kníh si tu prídu na svoje určite aj oni.
S rozprávkami sme sa pravidelne stretávali aj na MATEMATIKE, kde sme si vďaka výučbovému CD zopakovali nielen sčítanie a odčítanie do 20, ale zakaždým aj odkryli jednu rozprávku. Následne nám deti, ktoré rozprávku poznali, stručne prerozprávali jej dej, aby sme vedeli, z ktorej časti bola ilustrácia, ktorú sme po vyriešení všetkých príkladov získali (rozprávky Ako šlo vajce na vandrovku, O vtákovi ohnivákovi, Sliepočka a kohútik, Zlatovláska a 3 medvede, Snehulienka a sedem trpaslíkov, O 12 mesiačikoch).
V rozprávkovom duchu sme pokračovali aj na INFORMATICKEJ VÝCHOVE, počas ktorej sme si vytvorili vlastné puzzle v programe voľne prístupnom na internetových stránkach –www.bosounohou.cz (Snehová kráľovná – skladanie slova večnosť z „ľadových črepín“).

Aj keď sa hodiny PRÍRODOVEDY zdajú kilometre vzdialené od rozprávkového sveta, opak je pravdou. V duchu rozprávky Janko a fazuľa sme si vyskúšali klíčivosť semien v závislosti od tepla, svetla, dostatku živín a vody. Kresali sme iskry za pomoci dvoch kremeňov, skutočného kresadla a nezabudli sme sa ani oboznámiť so zásadami bezpečnosti pri narábaní s ohňom (rozprávky Kresadlo, Dievčatko so zápalkami).
Veľmi zaujímavé boli aj rozprávkové hodiny TELESNEJ VÝCHOVY. Chôdzou po ortopedickom páse – zameranom na precvičenie klenby nohy – sme sa pokúsili napodobniť bolestivú chôdzu malej morskej panny, ktorá vymenila svoj nádherný hlas za ľudské nohy (rozprávka Malá morská víla). Veľa zábavy sme si užili aj pri cvičení na ôsmich žinenkách. Popri precvičovaní kotúľov a cvikov zameraných na posilnenie brušného svalstva sme mali aj uhádnuť, pod ktorou žinenkou je ukrytý malý hrášok (rozprávka Princezná na hrášku).
A keďže mnohé sfilmované či kreslené rozprávky sú aj zhudobnené, naučili sme sa na HUDOBNEJ VÝCHOVE pieseň Slávik a ruža (rozprávkový príbeh z pera Oscara Wildea). Jej text a clivá melódia nás natoľko nadchli, že sme neodolali a natočili sme si k nej vlastný videoklip.
S rozprávkami sme sa nerozlúčili ani na hodinách VÝTVARNEJ VÝCHOVY. Zahrali sme sa na módnych návrhárov a pokúsili sme sa nakresliť, ako by asi vyzeralo cisárove rúcho, keby bolo také, ako ho opisovali dvaja podvodní krajčíri (rozprávka Cisárove nové šaty). Vytvorili sme i prstové bábky, za pomoci ktorých sme si zahrali krátke divadielko vo dvojiciach (rozprávka Palculienka). Na záver sme naše putovanie po rozprávkovom svete ukončili výrobou zázračných čižmičiek (rozprávka Kocúr v čižmách).
„Po prečítaní každej rozprávky a splnení jednotlivých úloh sa do stromu začala vracať sila a prúdiť v ňom miazga.“

Zakaždým sme z plastelíny ušúľali tenký pásik, z ktorého sme vytvorili jeden „letokruh“. Čítaním rozprávok a plnením úloh letokruhy (každý inej farby) pribúdali, strom bol hrubší a hrubší a tým sa do vyschnutého stromu symbolicky vracal život. Presne v duchu prečítaných rozprávok - dobro zvíťazilo nad zlom. Či náš strom nakoniec aj zakvitol, sa dozvieme onedlho na pripravovanej NOCI S ANDERSENOM.

 

   
Verím, že aj vďaka týmto aktivitám deti nikdy nezabudnú na nádherný svet fantázie, ktorý je ukrytý v rozprávkových knižkách a aj v budúcnosti sa postarajú o to, aby tento vzácny strom nevyschol.

 

 

 

Naše stromy se sněhovou nadílkou

Jírovec

 

Lípa

 

Borovice

Foceno 10. 12. 2012

Paměť stromů
Jak jsou stromy staré? Můžeme jejich stáří nějak zjistit? Co vše se událo za jejich života?
To všechno jsou otázky, které nás zajímají.
Chtěli jsme zjistit, jak jsou naše vybrané stromy asi staré.
Jak jsme ale odhadovali stáří stromů, když jsme samozřejmě nemohli spočítat letokruhy? Existuje několik způsobů a žádný není úplně přesný.
Ve výšce 1m jsme změřili obvod kmene stromu a pak vydělili číslem 2,5.
Stáří naší borovice nám vyšlo na téměř 50 let (ve skutečnosti je trochu mladší, vysazovala se spolu s ostatními při dokončení pavilonu kolem roku 1968 až 1969), věk jírovce maďala jsme odhadli na 72 let, což by odpovídalo, že byl vysazen někdy před druhou světovou válkou a stáří lípy je více jak 150 let. Zkusíme porovnat ještě s dobovými fotografiemi.
Představujeme si, co všechno stromy už zažily, porovnáváme život lidí a stromů...
 
Na fotografiích můžete vidět naše měření a také připravujeme "světýlkovou" slavnost stromů :).
Svítilničky už máme vyrobené.
sd_pamet_stromu01.jpg sd_pamet_stromu02.jpg sd_pamet_stromu03.jpg sd_pamet_stromu04.jpg sd_pamet_stromu05.jpg sd_pamet_stromu06.jpg sd_pamet_stromu07.jpg sd_pamet_stromu08.jpg sd_pamet_stromu09.jpg sd_pamet_stromu10.jpg sd_pamet_stromu11.jpg sd_pamet_stromu12.jpg sd_pamet_stromu13.jpg sd_pamet_stromu14.jpg sd_pamet_stromu15.jpg sd_pamet_stromu16.jpg sd_pamet_stromu17.jpg sd_pamet_stromu18.jpg
Lipka, aká si vysoká?

Zmerať obvod našej lipy nebolo vôbec ťažké. Stačili nám na to rozpažené ruky štyroch detí alebo zvinovací meter. Ako však zistíme výšku nášho stromu, keď na vrchol nikto z nás nedosiahne? Šplhať sa naň je nebezpečné a navyše, pomocou najdlhšieho metra, aký sa nám podarilo zohnať, by sme odmerali maximálne nejaký menší štvormetrový stromček. 
Preto sme sa pokúsili zistiť jeho výšku aspoň odhadom. Nebudete veriť, ale potrebovali sme na to len zvinovací meter, dlhšiu ceruzku a nezmývateľnú fixu. Najskôr sme si vybrali jedného dobrovoľníka. Toho sme odmerali za pomoci metra (130 cm) a postavili k stromu. V krátkej vzdialenosti od stromu sme zdvihli ceruzku (otočenú hrotom nadol) do výšky ramien tak, aby sa jej tupá časť prekrývala s hlavou nášho dobrovoľníka. Potom sme posúvali palec po ceruzke smerom nadol dovtedy, kým sa neprekrýval s jeho chodidlami. Tento bod sme si označili na ceruzke nezmývateľnou fixou - viď obrázok.

 

  

 

 

 

Následne sme ceruzku otočili hrotom nahor tak, aby sa prekrývala so stromom. Začiatok ceruzky (tupú časť) sme akoby "priložili" k miestu, odkiaľ strom vyrastá a na ceruzke sme označili bod, pokiaľ siaha jeho vrchol. Potom sme už len spočítali, koľkokrát sa zmestí prvá vyznačená vzdialenosť do druhej vyznačenej vzdialenosti na ceruzke. Zistili sme, že je to až 26 krát. Keďže vieme počítať ešte len do 20, museli sme si pomôcť kalkulačkou. Pomocou nej sme zistili, že výška nášho stromu je približne 33 metrov.
Aby sme si overili, či sme postupovali správne, urobili sme si skúšku správnosti. Tentokrát sa dobrovoľníkom stalo vyššie dieťa (146 cm). Rovnakým postupom sme zistili, že jeho výška sa do výšky stromu zmestí približne 22 krát. Po vynásobení nám vyšla výška stromu 32 metrov - čo je takmer rovnaký údaj ako pri prvom pokuse. Myslíme si teda, že sme neboli ďaleko od pravdy.

 

 

 

Z léta rovnou do zimy

Pozorujeme stromy - stromový kalendář.

Naše stromy s první sněhovou nadílkou.

Porovnejte změny, které se udály se stromy během 20 dnů v měsíci říjnu.


Borovice


Jírovec maďalLípa

Ilavská lipa

Spomedzi všetkých ihličnatých a listnatých stromov, ktoré rastú v Ilave,sme si za náš strom vybrali lipu, ktorá rastie pred ilavským kostolom.

Uprednostnili sme ju pred inými stromami hneď z niekoľkých dôvodov:

  1. V roku 1994 bola vyhlásená za zákonom chránený strom (o čom svedčí aj tabuľka umiestnená na jej kmeni). To znamená, že je zakázané ju akokoľvek ničiť či poškodzovať. Rozhodlo o tom Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, pretože patrí k najstarším stromom, ktoré rastú v našom regióne. Jej vek sa odhaduje až na 250 rokov.
  2. Je to jediný strom v Ilave, ktorý má aj svoje meno - LIPA TRINITÁROV. Trinitári boli mnísi, ktorí v priestoroch dnešnej väznice mali kláštor s nemocnicou. V nej liečili zranených vojakov, ktorí bojovali proti Turkom. Na ich počesť nesie lipa meno ich rádu.
  3. Lipa je od nepamäti symbolom Slovanov. Ľudia ju uctievali ako strom slovanskej vzájomnosti a priateľstva. Často ju sadili pri významných príležitostiach ako symbol významných udalostí.
  4. Lipa sa objavuje v mnohých erboch slovenských miest a obcí, v básňach, piesňach.
  5. Považuje sa za strom lásky - jej list má tvar srdca.
  6. Patrí medzi významné liečivé rastliny. Čaj, ktorý varíme z jej kvetov, je nielen veľmi chutný, ale pomáha aj pri liečbe viacerých ochorení. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha pri chorobách z prechladnutia, pri zápaloch dýchacích ciest, horúčke.

Toto všetko sme sa o našej lipe dozvedeli z internetových stránok. Ďalšie údaje sme si išli zistiť už samy. Zaujímalo nás napríklad, koľko detí je potrebných na to, aby tento strom celý objali. Jednoduchým pokusom sme zistili, že to dokážu presne štyria žiaci. Následne sme si veľkosť jeho obvodu zmerali aj pomocou zvinovacieho metra. Vyšiel nám úctyhodný údaj - 444,5 cm.

Keďže každý závan vetra nám do náruče privial niekoľko listov, neodolali sme a hneď sme si aj niekoľko nazbierali. Nezabudli sme ani na semienka, ktorých bolo pod stromom neúrekom. Zídu sa nám pri našom ďalšom pokuse.