5.- Uden meeting

File archive

Folder Number of folders # of Documents  
Presentations 0 4
The Netherlands 0 5
Showing 2 results.

Blog
Visitorslist to International Criminal Court

 

woordmerk27ICC VISIT – Data of UDENS COLLEGE visit

 

Nederland

 

 

FULL NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Lisette Cornelia Martina Maria  Verstegen

NL

29-06-1963

 

2

Helena Henrika Matthijs Janssen

NL

23-11-1969

 

3

Rein Alebeek

NL

24-07-1995

 

4

Marinus Johannes van Berlo

NL

14-05-1994

 

5

Claire Maria Sibbelena Ghislalke Bonnier

NL

11-11-1994

 

6

Vincent  Frederik Boogaard

NL

30-12-1994

 

7

Maike Marianne Johanna Ceelen

NL

06-04-1995

 

8

Lucas Melchior Demouge

NL

06-10-1994

 

9

Jorian Sebastiaan Han  Hendriks

NL

21-09-1993

 

10

Maud vd Hurk

NL

30-12-1995

 

11

Alexander Nicolaas Luken

NL

15-11-1994

 

12

Marjolijn Soesbergen

NL

09-11-1994

 

13

Jacob Hermanus Petrus Straten

NL

27 juni 1950

 

 

Duitsland

 

 

FULL NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Marc Hendrik Snethkamp

German

05-05-1977

 

2

Bettina Giesen

02-10-1970

 

3

Mirjam Tabea Brinkmann

09-07-1994

 

4

Eva-Lotte Gottwein

03-10-1994

 

5

Ann-Kathrin Sverko

09-07-1993

 

6

Sophie Wolbring

06-02-1994

 

 

Noorwegen Nesodden

 

 

FULL NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Stein Tingvold

NO

21-03-1976

 

2

Liv Marie Holt Kristensen

NO

08-06-1984

 

3

Charlotte Søgaard Nilsen

NO

22-11-1995

 

4

Claus Iversen Gjærde

NO

11-04-1995

 

5

Kristoffer Andrè Hansen

NO

19-06-1995

 

6

Thuva Marie Holstad Johansen

NO

17-03-1995

 

 

Noorwegen Eikeli

 

 

FULL NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Arne Birkeland

NO

25-09-1959

 

2

Kristin Bjartnes

NO

10-12-1953

 

3

Marianne Bjørgaas

NO

16-03-1951

 

4

Svein-Helge Hvitstein

NO

02-12-1966

 

 

Spanje

 

 

NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Maria Isabel Blanquer Carbonell

Spanish

14-10-1969

 

2

Vicente Carratalá Pastor

Spanish

28-06-1961

 

3

Carlos Aberto Maestre Orts

Spanish

31-12-1969

 

4

Ainhoa Norte Álvarez

Spanish

10-05-1995

 

5

Alejandro Garcia Mas

Spanish

27-12-1995

 

6

Carlos Gran Garcia

Spanish

27-06-1995

 

7

Mario Resina Villena

Spanish

05-09-1995

 

8

Vicente Pastor Torregrosa

Spanish

30-11-1995

 

 

Turkije

 

 

FULL NAME

NATIONALITY

BIRTHDATE

PASSPORT NUMBER

1

Memduha Gökce INAN

Turkish

13-04-1982

 

2

Ugur ERALLI

Turkish

01-01-1967

 

3

Zeynep CELIK

Turkish

15-01-1986

 

4

Senay ÖZTÜRK

Turkish

28-03-1960

 

5

Okan TAVILOGLU

Turkish

01-01-1979

 

6

AYŞEGÜL BAHÇIVAN

Turkish

02-03-1995

 

7

FURKAN ASLAN

Turkish

01-09-1995

 

8

MERT DERYA TURGUT

Turkish

17-11-1996

 

9

RUMEYSA KARADAĞ

Turkish

10-11-1995

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Programma schoolbezoek Udens College in het kader van Internationaliseringsweek

 Wednesday 8 February 2012

 

 

13.15-13.30

Aankomst op campus

Bus kan neergezet worden op Comeniuslaan waar een parkeerplek is gereserveerd.

Studenten begeleiden de groep naar de eerste lokatie

 

13.30-14.00        

Voorlichting International Business Administration
Door drs. Nol Vermeulen en student Bedrijfskunde

CC3

14.00-14.30        

Drankje in het CultuurCafé

 

CultuurCafe

14.30-15.00        

Voorlichting International Economics and Business

 Door mw. prof. dr. Esther-Mirjam Sent en  student IE&B

CC3

15.00-15.30        

Rondleiding over  de campus door studenten.

Studenten brengen de Nederlandse Leerlingen op het einde van de rondleiding naar GN 1 en de buitenlandse leerlingen naar GN7

Campus

15.30-16.15        

Presentatie van het International Office voor de Nederlandse leerlingen

Door: drs.Suzanne Kersten + student

 

Gymnasion 1(GN1)

 

Presentatie van Internationale werving voor de buitenlandse leerlingen

Door: drs.Inge van Dijk

 

Gymnasion 7(GN7)

16.15

Gezamenlijk loopt de hele groep vanuit het Gymnasion terug naar de bus op de Comeniuslaan (voor Bestuursgebouw)

 

 

 

 

 

Program Conference Day Udens College Meeting

  

POSSIBilities of

 

learning in Europe


 

 

 

 

 

Conference in Uden

 

7-11 February 2012


Participating Schools in Comenius POSSIBLE

 

Norway: Oslo, Nesodden videregaende skole à www.nesodden.vgs.no

 

Norway: Oslo, Eikeli videregaende skole à www.eikeli.vgs.nl

 

Spain: Sant Vicent del Raspeig à IES No 5 Sant Vicent del Raspeig www.iesn5santvicent.com

 

Turkey: Adana: IMKB Ceyhan Anadolu Lisesi à www.ceyhananadolulisesi.k12.tr

 

Germany: Rees, Gymnasium Aspel der Stadt Rees à www.gymnasiumaspel.de

 

The Netherlands: Uden, Udens College à www.udenscollege.nl

 

 

 

Relevant websites

 

http://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae/templates-instructions

www.europass.nl  (English and Dutch)

http://www.europa-pages.com/jobs/europass.html

•Europassà http://www.europa-pages.com/jobs/european-cv.html

•Europass à online in relevant language

https://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europass+Documents/Europass+CV.csp?loc=en_GB

 

 


 

Getting prepared for the future!

 

9.00                Welcome

9.15- 10.25    Students can finish last details for presentations

 

10.25-10.45   Coffee break

 

10.45              Start presentations in Enve

10.50-11.05   Presentation Oslo, Nesodden videregaende skole

11.05-11.20   Presentation IES No 5 Sant Vicent del Raspeig

11.20-11.35   Presentation MKB Ceyhan Anadolu Lisesi

11.35-11.50   Presentation Gymnasium Aspel der Stadt Rees

11.50-12.05   Presentation Eikeli videregaende skole

12.05-12.20   Presentation Udens College

 

12.25- 12.55  Lunch

 

13.00              Introduction workshops in Enve

13.05-13.35   Workshop one

13.40-14.10   Workshop two

14.15-14.45   Workshop three

15.00              Short presentation of each group of what has been learned.

 

15.15              Students visit Uden

                        Start Teachers meeting

 

18.30              International buffet for all guests and host families

 

 

 


Workshops

 

Workshop 1 – Ms Maan Leo

University College Roosevelt Academy. International Honors College of Utrecht University at Middelburg.

 

Workshop 2 – Rene Donders and Job de Nooijer

Rene Donders: HAN Creative Therapy. Organisator international art event at Higher Professional Education in Arnhem and Nijmegen.  As artist participant in conferences in Russia and Latvia.

Job de Nooijer: Student at HAN Creative Therapy. Exchange student to Spain.

www.atelier-Ram.nl

 

Workshop 3 – drs ing Jan Wouter

Bachelor TU Delft: Sustainable Molecular Science and Technology – Master TU Delft: Industrial Ecology. Specialization ‘sustainability in the built environment’ at school of Architecture & Urbanism. During studies participated in Erasmus Exchange Program in Barcelona, went to do a governmental internship at the United Nations Headquarters in New York, and did field research in Cameroon for Master thesis.


Participants Workshops

 

 

 

Workshop 1

Workshop 2

Workshop 3

13.05-13.35

 

Round 1

Mies van Berlo

Rein Alebeek

Maike Ceelen

Claus Iversen Gjaerde

Kristoffer Andre Hansen

Aihoa Norte Alvarez

Carlos Gran Garcia

Mert Derya Turgut

Hendrik Snethkamp

Steffie Molle

Liv Marie Holt Kristensen

Arne Birkeland

Vicente Carratala Pastor

Claire Bonnier

Vincent Boogaard

Lucas Demouge

Eva-Lotte Gottwein

Ann-Kathrin Sverko

Sophie Wolbring

Charlotte Sogaard Nilsen

Alejandro Garcia Mas

Vicente Pastor Torregrosa

Aysegul Bahcivan

Bettina Giesen

Christian Thune

Kristin Bjartnes

Marianne Bjorgaas

Carlos Maestre Orts

Gokce Inan Memduha

Ugur Eralli

Jorian  Hendriks

Maud van de Hurk

Lex Luken

Marjolijn Soesbergen

Mirjam Brinkmann

Thuva Marie Holstad Johansen

Mario Resina Villena

Furkan Aslan

Rumeysa Karadac

Stein Tingvold

Svein-Helge Hvitstein

Maria Isabel Blanquer Carbonell

Zevnep Celik

Senav Ozturk

Okan Taviloglu

13.40-14.10

 

Round 2

Jorian  Hendriks

Maud van de Hurk

Lex Luken

Marjolijn Soesbergen

Mirjam Brinkmann

Thuva Marie Holstad Johansen

Mario Resina Villena

Furkan Aslan

Rumeysa Karadac

Stein Tingvold

Svein-Helge Hvitstein

Maria Isabel Blanquer Carbonell

Zevnep Celik

Senav Ozturk

Okan Taviloglu

Mies van Berlo

Rein Alebeek

Maike Ceelen

Claus Iversen Gjaerde

Kristoffer Andre Hansen

Aihoa Norte Alvarez

Carlos Gran Garcia

Mert Derya Turgut

Hendrik Snethkamp

Steffie Molle

Liv Marie Holt Kristensen

Arne Birkeland

Vicente Carratala Pastor

Claire Bonnier

Vincent Boogaard

Lucas Demouge

Eva-Lotte Gottwein

Ann-Kathrin Sverko

Sophie Wolbring

Charlotte Sogaard Nilsen

Alejandro Garcia Mas

Vicente Pastor Torregrosa

Aysegul Bahcivan

Bettina Giesen

Christian Thune

Kristin Bjartnes

Marianne Bjorgaas

Carlos Maestre Orts

Gokce Inan Memduha

Ugur Eralli

 

 

 

 

 

 

 

 

14.15-14.45

 

Round 3

Claire Bonnier

Vincent Boogaard

Lucas Demouge

Eva-Lotte Gottwein

Ann-Kathrin Sverko

Sophie Wolbring

Charlotte Sogaard Nilsen

Alejandro Garcia Mas

Vicente Pastor Torregrosa

Aysegul Bahcivan

Bettina Giesen

Christian Thune

Kristin Bjartnes

Marianne Bjorgaas

Carlos Maestre Orts

Gokce Inan Memduha

Ugur Eralli

Jorian  Hendriks

Maud van de Hurk

Lex Luken

Marjolijn Soesbergen

Mirjam Brinkmann

Thuva Marie Holstad Johansen

Mario Resina Villena

Furkan Aslan

Rumeysa Karadac

Stein Tingvold

Svein-Helge Hvitstein

Maria Isabel Blanquer Carbonell

Zevnep Celik

Senav Ozturk

Okan Taviloglu

Mies van Berlo

Rein Alebeek

Maike Ceelen

Claus Iversen Gjaerde

Kristoffer Andre Hansen

Aihoa Norte Alvarez

Carlos Gran Garcia

Mert Derya Turgut

Hendrik Snethkamp

Steffie Molle

Liv Marie Holt Kristensen

Arne Birkeland

Vicente Carratala Pastor

 

 

 

 

 

 

 

 

Showing 3 results.